Komşu'da Süpürge Operasyonu

Kaçak göçmenlere savaş açan Yunanistan, "Süpürge Operasyonu" adlı uygulama ile göçmenleri sokaklardan toplayıp askeri kışlalara gönderiyor

Atina merkezini "işgal ettikleri" gerekçesiyle Yunan polisinin başlattığı "Süpürge Operasyonu" kapsamında sokaklardan toplanan kaçak göçmenlerin, kullanılmayan 35 askeri kışlada barındırılacakları açıklandı. Askeri kışlaların göçmen kampına dönüştürülmesi için Avrupa Birliği (AB) fonlarından da yardım alan Atina, her bir kampın 600 bin Euro'ya mal olacağını ve yaklaşık bin göçmeni barındıracağını hesaplıyor. Kaçak göçmenlerin yerleştirileceği belirtilen bölgelerde yaşayan halk ise Yunan Savunma ve Kamu Düzeni Bakanlıkları'nın ortaklaşa aldıkları bu karara şiddetle karşı çıkıyor. Atina merkezde gece gündüz aralıksız devam eden "Süpürge Operasyonları" aynı zamanda, uyuşturucu ticareti ve fuhuş odaklarının temizlenmesini de amaçlıyor. 10 milyon nüfuslu Yunanistan'a her yıl yasa dışı yollardan yüz binlerce göçmenin giriş yapmasıyla kaçak göçmen sayısının bir milyonu aştığı öne sürülüyor. Yunan makamları ve sınır bölgelerini denetleyen AB polis kuvvetlerinden oluşan FRONTEX yetkililerine göre, Yunanistan'a yasa dışı yollardan giriş yapan göçmenlerin yüzde 80'i Türkiye'nin Meriç sınırı ve Yunan Adaları üzerinden geliyor.

'SCHENGEN'DEN ÇIKALIM'
Meriç sınırı boyunca örülecek 3 metre yüksekliğindeki çitin de kaçak göçmenleri önlemeye yetmeyeceğine inanan Atina, "AB'nin ilk durağı" konumundan kurtulmak için Schengen'den çıkmayı bile tartışıyor.

BİZE ULAŞIN