"AP'nin Türkiye raporları hezimet"

AP'nin Türkiye raporları Rumlar'ın eteğini tutuşturdu. Hristofyas eleştirilerin hedefinde.

Rum siyasi partilerin, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türkiye'nin AB'ye üyeliği ile ilgili hazırlamış olduğu ilerleme raporunun içeriğiyle ilgili "endişe belirttikleri" bildirildi.

Rum Fileleftheros gazetesi, "AP Raporuyla İlgili Endişe ve Düşünce" başlığıyla aktardığı haberinde, raporda Maraş ve başlıkların açılması ile ilgili "olumsuz" ifadeler bulunduğunu ve partilerin, raporla ilgili tepkilerinin ötesinde, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Kıbrıs sorununda izlediği politikayla ilgili eleştirilerde bulunduğunu yazdı.

Habere göre Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL), rapordaki Kıbrıs sorunuyla ilgili paragrafta ciddi belirsizlikler ve yanlışlar bulunduğunu öne sürdü. Hristodulis ayrıca, AP'nin raporunda, geçen rapordaki gibi çözüm parametrelerine değinmediğini öne sürdü.

Rum Demokrat Partisi (DİKO) ise AP'ın Türkiye raporunun, Hristofyas'ın esnek politikası için bir "hezimet" olduğuna vurgu yaptı. AB'ye üye ülkelerin çoğunluğunun, böyle bir raporun lehine oy vermesinin düşündürücü olduğunu kaydeden parti yetkilileri, Hristofyas'ın 4 yıldır tavizler ve "cömert fırsatlar" verdiğini savundu.

Öte yandan Politis gazetesi de, Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu'nun, DİKO'nun Türkiye İlerleme Raporu çerçevesinde, Hristofyas'ın politikasına yapmış olduğu eleştirilere cevap verdiğini yazdı.

BİZE ULAŞIN