Plana evet katliama devam

Ateşkes ilânını ve muhaliflerle müzakerelerin başlamasını öngören Annan Planı'nı kabul ettiğini açıklayan Esad yönetimi, askeri operasyonlara devam ediyor

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Ortak Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın ortaya koyduğu altı maddelik barış planını kabul ettiğini açıklayan Beşar Esad yönetiminin muhaliflere uyguladığı baskı hız kesmeden devam ediyor. Halep, İdlib ve Şam'ın dış mahallelerinde yoğun çatışmaların yaşandığını kaydeden muhalifler, önceki günden bu yana ülke çapında hayatını kaybedenlerin sayısının 70'e yaklaştığını açıkladı. Kofi Annan'ın Sözcüsü Ahmed Fevzi ise, Cenevre'de yaptığı açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan acilen somut bir adım beklediklerini kaydetti. "Hükümet hemen operasyonları durdurmalı ve iyi niyet gösterisinde bulunmalı. Esad'a verdiğimiz süre çoktan doldu" diyen Fevzi, muhaliflerle müzakerelerin zaman geçirilmeden başlatılması gerektiğini vurguladı. Ahmed Fevzi, Annan Planı olarak bilinen taslağın her gün iki saatlik ateşkes öngördüğünü, bu süre içinde insani yardımların ulaştırılarak yaralıların tahliyesinin amaçlandığını da hatırlattı.

YARIN CLINTON GELİYOR

Annan Planı'na yönelik bir açıklama da dün Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan geldi. Resmi haber ajansı SANA'nın yayımladığı açıklamasında, Esad "Planın başarıya ulaşabilmesi için, terörün dış kaynaklarının kurutulmasına da odaklanılmalı. Teröristleri durdurmaya yönelik olmayan bir plan, sonuç vermez" dedi. Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye konusunda müzakerelerde bulunmak üzere Suudi Arabistan'a gitti. Riyad'da Suudi yetkililerin yanı sıra, Körfez ülkelerinin bakanlarıyla da görüşecek olan Clinton, yarın 'Suriye'nin Dostları' toplantısının ikincisine katılmak üzere İstanbul'a gelecek.
BİZE ULAŞIN