Fransa'da 11 Eylül travması

Fransa'da polis, 7 kişinin öldürüldüğü saldırılar sonrası ülkede 'radikal' avı başlattı. 4 kentte yapılan baskınlarda 19 kişi gözaltına alındı

Yedi kişinin öldüğü Toulouse saldırılarından sonra güvenlik tedbirlerini yükselten Fransa'da 11 Eylül travması yaşanıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, "Amerika'daki olaylarla karşılaştırmak istemem ama, bu olay bizde biraz New York'ta 11 Eylül sonrası yaşanan travmayla aynı hissi yarattı" dedi. Bu arada Fransız kriminal polisi ve İç İstihbarat Kurumu'nun (DCRI) dün sabah düzenlediği ortak operasyonlarda radikal terör örgütleriyle bağlantısı olduğu öne sürülen 19 kişi gözaltına alındı. Polis; Paris, Nantes, Toulouse ve Lyon şehirlerindeki operasyonlarda çok sayıda silah ve patlayıcı maddenin ele geçirildiğini duyurdu. Sarkozy, "Operasyonlar sadece Toulouse ile bağlantılı değil. Topraklarımızda var olan bütün radikal örgütlerle bağlantılı" dedi.

FRANSA PASAPORTU YOKMUŞ

Merah'ın geçerli Fransız pasaportunun olmadığı, 2008'den sonraki yurtdışı çıkışlarını ise Cezayir pasaportuyla yaptığı ortaya çıktı. Fransız yetkililer, 6-9 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek 29'uncu Fransa Müslümanları Buluşması'na davet edilen 4 imamın ülkeye girişine yasak getirdi. Sarkozy, toplantıya davet edilen ve Katar diplomatik pasaportu bulunan Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı, Mısırlı Yusuf el-Kardavi'nin ülkeye girişini engellemek için bizzat Katar Emiri Halife Bin Hamad el Tani'yi aradığı ortaya çıktı.
BİZE ULAŞIN