Toprak 50 kişiyi yuttu 42 kişi kayıp

Çin'in güneyinde şiddetli yağışlarla oluşan toprak kaymalarında, 50 kişi can verirken, onbinlerce ev hasar gördü, 440 bin kişi ise tahliye edildi

Çin'in güneyinde 10 gündür etkili olan yağışlar sonrasında yaşanan toprak kaymalarında 50 kişinin öldüğü, 42 kişinin de kaybolduğu belirtildi. Ülkenin 11 eyaletini 20 Haziran'dan bu yana etkisi altına alan aşırı yağış toprak kaymalarına neden oldu. İçişleri Bakanlığı yetkilileri, risk altındaki bölgelerde bulunan 440 bin kişinin su baskını ve toprak kayması olasılığı nedeniyle evlerini boşalttığını duyurdu. Afet bölgesinde arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini duyuran yerel kaynaklar, ölü sayısının artmasından endişe duyulduğunu kaydetti. Resmi Şinhua haber ajansı yağışın etkili olduğu bölgelerde bulunan on binlerce evin de ciddi biçimde zarar gördüğünü duyurdu. Güneybatısındaki Siçuan eyaletinde toprak kayması yüzünden dün de 4 kişi öldü, 37 kişi kayboldu.

Deprem de vurdu
Toprak kaymaları ile boğuşan Çin, dün gece yarısı da 6.3 büyüklüğündeki depremle sallandı. ABD Jeofizik Kurumu, depremin Duşanzi kentinin 99 kilometre güneyinde, yerin 9.8 kilometre altında meydana geldiğini açıkladı. Çin televizyonu, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'den de hissedilen depremde 24 kişinin yaralandığını duyurdu. Deprem nedeniyle birçok kentte elektrik kesintisi yaşanırken, demiryollarında meydana gelen bozulmalar nedeniyle ulaşımda aksamalar oldu.
BİZE ULAŞIN