Hazar'da petrol krizi derinleşiyor

Türkmenistan ile Azerbaycan arasında patlak veren Hazar denizinde petrol arama sorununda yeni bir aşamaya geçilirken, Türkmen hükümeti konuyu Uluslararası Adalet Divanı'na taşıyor.

Hazar denizindeki Serdar petrol yatağında araştırma yapan Türkmen gemisine Azerbaycan askerlerinin müdahale etmesi üzerine iki ülke karşılıklı olarak nota vermiş, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı olayın tekrarlanması durumunda gerekli cevabın verileceğini duyurmuştu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türkmenistan'ın Petrolgaz ve Mineral Kaynakları Bakan Vekili Kakageldi Abdullayev, ülkesinin Uluslararası Adalet Divanı'na gitmekten başka çaresinin kalmadığını söyledi.

Abdullayev, iki ülke arasında anlaşmazlığa yol açan Serdar yatağının kendi bölgelerinde kaldığını ileri sürerek, sorunun çözümü için Uluslararası
Adalet Divanına gideceklerini bildirdi.

Türkmen Bakan ayrıca, Azebaycan'ın Ömer ve Osman yataklarındaki çalışmalarının da uluslararası hukuka aykırı olduğunu iddia ederek, Azerbaycan'ın yaptığı açıklamaların ilişkileri daha da zedelediğini ifade etti.

BİZE ULAŞIN