Şam hayalet kente dönüşüyor

Esad yönetimine bağlı ordu birliklerinin ülkenin çeşitli şehirlerinde muhaliflere yönelik hava destekli ve ağır silahlarla düzenlediği operasyonlar sürüyor. Başkent Şam'ın banliyöleri boşalırken çatışmalarda ölü sayısı 41'e yükseldi.

  • AA
  • Dünya
  • Pazartesi 02.07.2012 16:20
Şam Haber Ağı (SNN), Esed yönetimine bağlı ordunun ülkenin çeşitli şehirlerinde muhaliflere yönelik hava destekli ve ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda çoğu Şam'ın banliyölerinde olmak üzere ölü saysının 41'e yükseldiğini bildirdi.
SNN, ordunun Şam'ın birçok banliyösüne hava destekli ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarında Hama'da 18, Deyr Ez Zor'da 6, Şam banliyölerinde 6, Dera'da 5, Halep'te 3, Humus'ta 2, Lazkiye'de 1 kişi olmak üzere ülke genelinde düzenlenen operasyonlarda ve açılan ateşte ölü sayısının 41'e çıktığını duyurdu.

SNN aynı bölgedeki Talisiyye, Zağbe, Fanat ve Şeyh Ali Kasun köylerine Şebbiha milislerinin baskın yaptığını, çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu, köylerde dükkanların yakıldığını ve yağmalandığını belirtti. Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) üyesi Ebu Nidal, Humus'un kuzeydoğusunda yer alan Duma köyünde katliam yapıldığını ve isimleri belirlenemeyen en az 15 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Şam'ın Duma ve Haresta banliyölerindeki operasyonlarda ölü sayısının artmasının ardından halkın bölgeden göç etmeye başladığını, banliyölerin hayalet kentlere döndüğünü aktaran Ebu Nidal, ülkenin kuzeyindeki İdlib ilinin büyük kesiminin Özgür Suriye Ordusunun kontrolüne geçtiğini, Esed yönetimine bağlı ordunun bu bölgeye uzaktan rastgele top atışı yaptığını belirtti.

''Muhalifler kontrol alanlarını genişletiyor'' diyen Ebu Nidal, Şam Uluslararası Havaalanına giden Merci otoyolunun Özgür Suriye Ordusu tarafından
kontrol edildiğini ifade etti.

BİZE ULAŞIN