Beş ayrı noktada yangın

Suriye'nin İdlip kentinde, Türkiye sınırına yakın 5 ayrı bölgede çıkan orman yangınları devam ediyor.

Suriye'nin İdlip kentinde, Türkiye sınırına yakın 5 ayrı bölgede çıkan orman yangınları devam ediyor. İdlip'in Cisreş Şugur ilçesine bağlı Harabjoz, İnhur ve Hammuşi köylerinin ormanlık alanlarında, dün akşam saatlerinde çıkan yangının devam ettiği öğrenildi.

Hatay'ın Yayladağı ilçesine bağlı Güveççi, Aşağı Pulluyazı ve Yukarı Pulluyazı köylerinin karşısında bulunan Suriye'deki yerleşim yerlerinin hemen yanında çıktığı gözlenen yangınların, Türkiye tarafına sıçrama ihtimaline karşın Yayladağı yangın söndürme ekiplerinin bölgede hazır bekletildiği bildirdi.Ayrıca, son 48 saatte 8 ayrı bölgede çıkan orman yangınlarına Suriye tarafından hiçbir müdahale edilmediği kaydedildi.

Çatışmalarda 25 kişi öldü

Öte yandan Suriye'de ordunun çeşitli kentlerde yönetim karşıtlarına yönelik hava destekli ve ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda ve güvenlik güçlerince açılan ateşte çoğunluğu Hama'da olmak üzere 25 kişinin öldüğü bildirildi. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SNHR), ülkenin iç kesimlerinde yer alan Hama kentinde ağır silahlarla düzenlenen operasyonlarda ve güvenlik güçlerince açılan ateşte 18 kişinin hayatını kaybettiğini ve çok sayıda kişinin yaralandığını kaydetti.

Hama ve çevresinde operasyonların yoğun şekilde devam ettiğini belirten örgüt, Deyr Ez Zor'da 3, Şam'ın banliyölerinde 2, Humus ve İdlib kentinde 1'er kişinin açılan ateşte hayatını kaybettiğini belirtti. SNHR, Esed güçlerinin Humus'un merkez mahalleleri Halidiye ve Curratuş Şeyh'i yoğun top ateşine tuttuğu ve semtte şiddetli patlamaların meydana geldiğini, semtlere düşen havan ve top mermisinden çok sayıda evin yıkıldığını açıkladı. Bölgeden duman yükseldiği, Lazkiye Selmi'deki Cemal Camisine atılan bir roket ile 40 kişinin yaralandığı ve bazılarının durumunun ağır olduğu kaydedildi.

BİZE ULAŞIN