WSJ'nin kaynağı ABD'li yetkililer

ABD'de, Wall Stret Journal gazetesinin, "Türk uçağı Suriye hava sahasında vuruldu" haberine sert yanıt veren Başbakan'a gazeten yanıt geldi. Kaynak, ABD'li yetkililer denildi.

Türk jetinin Suriye hava sahası içinde düşürüldüğünü iddia ettiği için Başbakan Erdoğan'ın büyük tepki gösterdiği Amerikan Wall Street Journal gazetesi konuyu yine haber yaptı.

Erdoğan'ın namertlikle suçladığı gazete kaynaklarının Amerikalı yetkililer olduğunu tekrarladı. Ancak herhangi bir isim vermedi.

Amerikan gazetesi haberi, bugün de devam ettirdi. Ankara'dan gelen tepkileri, "Türkiye, düşürülen jeti konusunda pozisyonu değiştirmiyor" başlığıyla verdi.

Gazete, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sitesinde, uçağın uluslararası sularda düştüğü görüşünü tekrarladığını yazdı. Erdoğan'ın kendilerine yönelik eleştirilerine de tüm ayrıntılarıyla yer verdi.

Yazıda eleştiriye neden olan haberin kaynaklarının Amerikalı yetkililer olduğu yinelendi. Ancak herhangi bir isim verilmedi.

Gazete, Amerikalı yetkililerin Erdoğan'ın eleştirilerine yanıt vermemeyi tercih ettiğini yazdı.

Wall Street Journal, Ankara ve Washington arasındaki bilgi uyuşmazlıklarına rağmen iki ülkenin ilişkilerinin bundan etkilenmeyeceği görüşünde.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN WSJ'E: NAMERTSİN

Başbakan Erdoğan, dün partisinin Kayseri İl Kongresi'nde konuştu.

Başbakan'ın konuşmasından ana başlıklar şöyle:

- WSJ gazetesi bir yayın yapıyor. Bizim uçağımızın Suriye sınırları içinde vurulduğunu söylüyor. ABD'de yaklaşan seçimler var, kısa bir süre önce aynı gazete yine farklı bir yayın yapmıştı. Haber yalandı. Şimdi yine aynı şekilde, maalesef doğru olmayan bir haberi yayınladılar. Türkiye'deki malum medya, yazılı ve görsel, hemen buna sarıldılar.

- Bütün açıklamaların (TSK'nın, Dışişlerinin yayınları) kıymeti harbiyesi yok, ABD'deki WSJ'in kıymeti harbiyesi var. Orada, şu anda bir seçim var ve bu gazete bir siyais hareket adına hareket eden bir gazete. Orada Obama'ya karşı takınılan bir tavır o. Demekki bu gazetenin, burada da uzantıları var. Oradan bir gaszeten çıkan habere dayalı olarak yayın yapıyorlar.

-Diyorki, "orada güvenilir kaynaklar" Kimmiş o kaynaklar? Eğer sen dürüstsen, samimiysen, bu güvenilir kaynak kim, açıkla. Mertlik bunu gerektirir. Namertlik, kapı arkasından dolaşmayı gerektirir. Demekki bu gazete de mert değil, namert bir yaklaşımla bunu yapıyor. Namerdin izinden gidenler de bu yayını yapıyor.

- Siz kimin yanındasınız. Kimin yanındasınız, kaç kere açıklama yaptık.

- Bizim uçağımız uluslararası hava sahasında, bizim radar tespitlerimizle 13 mil açıkta, vurulmuştur, ama onların sınırlarına savurlarak düşmüştür. Şu andaki tespitimiz bu. Genelkurmay tekrar bütün teknik bilgileri, her şeyiyle, yayınlanmış olması lazım şu anda, yeniden verdi.

- Bakın biz içeride de dışarıda da kimlerle mücadele ediyoruz. Dışarıyla mücadele temek kolay, aslolan içeridekiyle mücadele etmek.

- Onun için ben CHP'ye gönül veren kardeşlerime söylüyorum. Sesleniyorum, ardından gittiğiğinz bu Genel Başkan, bu ülkenin, bu milletin değerleri ile el ele omuz omuza değil, İsrail'in değerleri ile omuz omuza. BAAS'çı rejimin değerleri ile omuz omuza.

TRT Türk
BİZE ULAŞIN