Yanardağ korku püskürttü

Kolombiya'da 27 yıl önce patladığında 25 bin kişinin ölümüne neden olan Nevado del Ruiz yanardağı tekrar kül ve duman püskürtünce, yetkililer önlem olarak acil tahliye kararı aldı

Latin Amerika ülkesi Kolombiya'da, yılbaşından beri hareketli olan Nevado del Ruiz yanardağından çıkan kül ve duman korkuya neden oldu. 1985'te yanardağdan akan kaya ve çamur nehrinin 25 bin kişinin ölümüne neden olduğunu unutmayan yetkililer, erken önlem almaya başladı. Yılın ilk aylarından beri dağdaki hareketliliğe göre alarm seviyesi belirleyen Kolombiya yönetimi, yanardağın tekrar harekete geçmesi üzerine tahliye kararı aldı. Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Twitter hesabında duman ve kül püskürten dağın yakınlarında yaşayanlardan verilen talimatları takip etmelerini istedi. Kolombiya Afet İdaresi Kurumu Başkanı Carlos Ivan Marquez ise yanardağdaki durumun takip edildiğini söyledi.

YILBAŞINDAN BERİ FAALİYETTE

5 bin 321 metre yüksekliğindeki Nevado del Ruiz bu yılın başından beri düzenli olarak gaz ve buhar püskürtüyor. Yanardağın patladığı 1985 yılında lavların erittiği kar suları Armero kentini sular altında bırakmıştı.
BİZE ULAŞIN