Bir haftada 800 kurban

Suriye'deki krizi bitirmek için çözüm arayışları sürerken Esad'a bağlı birliklerin katliamı sürüyor: Sadece geçen hafta 800 kişi öldürüldü

Tüm dünya Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad rejimi ile muhalifleri arasındaki çatışmaların "nasıl ve ne zaman biteceği" sorusuna cevap ararken ülkede sadece geçen hafta 800 kişinin öldürüldüğü iddia edildi. Muhalif grupların öncülerinden Suriye Ulusal Konseyi'inin verilerine göre Esad'a bağlı birlikler geçen hafta 800 kişiyi öldürdü. Ayrıca 16 aydır devam eden çatışmalarda şimdiye kadar 14 binden fazla kişi can verdi. Bu da ayda ortalama 900 kişinin öldüğünü gösteriyor.

'ESAD İKİ AY İSTEDİ'
Dün de 70 kişinin öldüğü ülkede başkent Şam'ın banliyöleri Duma ve Haresta'nın hayalet kentlere döndüğü öne sürülüyor. İsrail'in gizli servisi Mossad'a yakın DEBKAfile sitesindeki özel bir haberde ise Esad'ın kısa bir süre önce Rusya'dan iki ay süre istediği iddia edildi. Telekonferans yolu ile Rus istihbarat ve dışişleri bakanlığı yetkililerine bilgi veren Esad'ın "Tüm isyanı bastırmak için bana iki ay verin. Yeni bir askeri taktik uyguluyoruz ve işliyor" dediği belirtildi. Yeni taktiğin ise ordu içinde kritik konumdaki rütbelere Şebbiha'daki genç paralı askerlerin getirilmesi gösterildi. Yeni komutanların da öldürme konusunda geniş bir yetkiye sahip olduğu belirtildi.
BİZE ULAŞIN