Neo-Nazi terörü emekli etti

Almanya iç istihbarat servisi Başkanı Fromm, Türkleri öldüren Neo-Naziler'in dosyalarının yok edilmesinin ortaya çıkmasının ardından emekliliğini istedi

  • Dünya
  • Salı 03.07.2012
Almanya'da 8 Türk, 1 Yunan ve 1 Alman polisini öldüren Nasyonalsosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü soruşturması, iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Dairesi (BfV) Başkanı Heinz Fromm'un görevden ayrılmasına neden oldu. Cinayetleri araştırmak için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, geçen yıl 11 Kasım'da saldırıların arkasında Neo-Nazi çetesinin olduğunun anlaşılmasından bir hafta sonra çeteyle ilgili yedi dosyanın yok edildiğini ortaya çıkardı. Söz konusu dosyaların Neo-Nazi çetesinin de üyesi olduğu Thüringer Heimatschutz Derneği ve bu dernekteki muhbirle ilgili olduğu anlaşıldı. Komisyon, zaman aşımına uğradığı gerekçesi ile yok edilen dosyaların yanı sıra dernek hakkında bilgisayar verilerinin de bilinçli olarak eksik kaydedildiğini belirledi.

İSTİFA GİBİ EMEKLİLİK
Meclis Araştırma Komisyonu'nun geçen hafta ilgili dosyaların yok edildiğini ortaya çıkarmasının ardından dün Daire Başkanı Fromm emeklilik dilekçesini İçişleri Bakanlığı'na sundu. İçişleri Bakanı Hans Peter Friedrich ise istifa olarak nitelenen dilekçeyi kabul etti. 2000'den beri istihbarat servisinin başından olan 63 yaşındaki Fromm'un bu ay sonunda emekli olması kesinleşti. Fromm'un emekli olmadan önce 5 Temmuz'da komisyona da ifade vereceği kaydedildi.

UYARI GELMİŞTİ

Bu arada İtalyan İç İstihbaratının (AISI), 2003'te Almanya'da aşırı sağ terör konusunda BfV'ye somut ipuçları verdiği ortaya çıktı. Frankfurter Rundschau gazetesi, AISI'nin, aşırı sağcı Neo- Nazi terör örgütü üyelerinin çevresi ile ilgili bilgilerini bir yazıyla 14 Aralık 2011'te BfV'ye gönderdiği ifade edildi. Haberde, AISI'nın BfV'ye 2002 Kasım'da aşırı sağcıların Belçika'da bir araya geldikleri toplantıdan bilgiler verdiği kaydedildi.

BAKAN DİLEKÇEYİ KABUL ETTİ
İçişleri Bakan Friedrich (sağda) ile Fromm'un emeklilik dilekçesini işleme konulmadan sadece günler önce bir araya geldikleri kaydedildi. Bakan Friedrich, Fromm'un emeklilik kararını saygıyla karşıladığını söyledi.

BİZE ULAŞIN