Latin Amerika'da soğuk rüzgarlar

Paraguay, içişlerine karıştığını ileri sürdüğü Venezuela ile diplomatik ilişkileri dondurdu.

  • Dünya
  • Perşembe 05.07.2012 10:33
Chavez ile ilişkileri kesti Paraguay, içişlerine karıştığını ileri sürdüğü Venezuela ile diplomatik ilişkileri dondurdu... Paraguay, Venezuela ile diplomatik ilişkilerini dondurdu. Dün Caracas Büyükelçisini geri çeken Paraguay, Venezuela'nın diplomatik temsilcisini de istenmeyen kişi ilan etti. Paraguay, Venezuela'yı içişlerine karışmakla suçluyor. Paraguay parlamentosu, geçen ay, topraksız çiftçilerle polisler arasında çıkan ve 17 kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmaların ardından Cumhurbaşkanı Fernando Lugo'yu 23 Haziran'da azletmiş, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ve Güney Amerika ortak pazarı ülkeleri (MERCOSUR), azlin yasalara aykırı olduğunu belirtmişti.

Paraguay Savunma Bakanı Maria Liz Garcia, Venezuela Dışişleri Bakanı Nicolas Maduro'yu, Paraguay ordusundan, Cumhurbaşkanının görevden alınmasına direnç göstermesini istemekle suçlamıştı. Venezuela'nın Asuncion büyükelçisi ise Lugo'nun azlinin ardından geri çağrılmıştı.
Chavez, Lugo'nun azledilmesini protesto amacıyla petrol satışını durduracağını açıklamış, MERCOSUR da üye ülkelerin Paraguay'da "demokratik düzenin parçalanması karşısındaki en güçlü kınamayı" dile getirdiğini bildirmişti.

BİZE ULAŞIN