...Ve o partikül bulundu

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi, evrendeki her maddeye kütlesini kazandırdığı düşünülen ve 50 yıldan bu yana aranan 'Higgs bozonu'na benzer bir atomaltı partikül bulunduğunu açıkladı

Fizik dünyasında 50 yıldır gizemini koruyan bir teori, dün İsviçre-Fransa sınırındaki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nden (CERN) yapılan açıklamayla biraz daha aydınlandı. CERN heyacanla beklenen şu açıklamayı yaptı: "Yüzde 99.9999 atomaltı parçacığını bulduk." Araştırmacılara göre, yeni atomaltı parçacığı tüm evrende maddeye şeklini ve kütlesini veren 'Higgs bozonu' partikülüyle tutarlılık gösteriyor. Bunun onaylanması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirten CERN Başkanı Rolf Heuer, "Doğayı anlama konusunda yeni bir adım attık. 'Higgs bozonu'nun özelliklerini taşıyan partikülün bulunması daha ayrıntılı araştırmalar yapılmasını sağlayacak ve evrenin diğer gizemlerini keşfetmemiz için yardımcı olacak" dedi.

'HATA OLASILIĞI ÇOK DÜŞÜK'
1964'teki açıklamasında 'Higgs bozonu' partikülü olması gerektiğini belirten İngiliz fizikçi Peter Higgs dün "Bu keşfin ben hayattayken yapılacağını düşünmemiştim. Ailemden buzdolabına şampanya koymasını isteyeceğim" dedi. Higgs'in keşfi, fizikte "Standart Model" olarak bilinen teorinin doğrulanması anlamına geliyor. "Standart Model"in en zayıf taraflarından biri bazı partiküllerin kütlesi varken, diğerlerinin olmaması gerçeğiydi. Higgs'in teorisine göre, 'bozon' 13.7 milyar yıl önce Big Bang'le oluşan görünmez bir alanda bulunuyor. Partiküller 'Higgs bozonu'yla temesa geçince kütle kazanıyor. Onunla temasa geçmeyen ışık gibi partiküllerin de kütlesi yok. Fizikçilerin itirazına rağmen 'Higgs bozonu' "Tanrı Partikülü" olarak biliniyor. 'Higgs bozonu' arayışı, dünkü açıklamayla yeni bir seviyeye çıktı. CERN'de herhangi bir hata olmaması için iki ayrı araştırma grubu veriler üzerinde çalıştı. Dünkü açıklamada 'Higgs bozonu' parçacığının kütlesinin 125-126 gigaelektronvolt (GeV) aralığında olduğu belirtildi. CERN sözcüsü Joe Incandela, "Bunlar ilk sonuçlar ancak hata olasılığı son derece düşük" dedi.

NEDEN ÖNEMLİ?
CERN'DEKİ ATLAS deneyinde araştırmacı olan, Kaliforniya Üniversitesi Fizik bölümünden Dr. Gökhan Ünel ile CERN Teori bölümü araştırmacısı Dr. Can Kozçaz'dan edinilen bilgiye göre, etrafımızda gördüğümüz her cisim, periyodik tablodaki elementlerden meydana geliyor. Bu elementler, yani atomlar ise bir çekirdekten ve bu çekirdeğin etrafındaki elektronlardan oluşuyor. Çekirdeğin içinde de protonlar ve nötronlar var. Proton ve nötronlar, "kuark" adı verilen parçacıklardan ve kuarkları bir arada tutan "gluonlardan" oluşuyor.
BİZE ULAŞIN