'Kurtuluş Günü'nde askerlere teşekkür

ABD'de, '4 Temmuz' kutlamaları yangın ve felaketler nedeniyle geçmişe nazaran sönük geçti. Asker ailelerine Beyaz Saray'da barbekü partisi veren Başkan Obama, "Amerika halkı için yaşamını feda eden kahraman askerlerimizi anıyorum" dedi

Bağımsızlık Bildirgesi'nin ilan edilişinin 236'ncı yılının kutlandığı ABD'de, ağır yangın felaketleri ve özellikle doğu eyaletlerini etkileyen fırtına dolayısıyla belli başlı merkezler dışında çoğu yerde havai fişek gösterileri iptal edildi. Sıcaklığın 40 dereceyi bulduğu ülkede gün boyu başta New York, başkent Washington DC ve Boston'da olmak üzere bir dizi konser ve etkinlik gerçekleştirildi. Şanslı göçmenlerin bir bölümü ise geleneksel şekilde 4 Temmuz'da ABD Anayasası'na bağlılık yemini ederek Amerikan vatandaşlığına kabul edildi. Hava karardıktan sonra 4 Temmuz'un nişanesi haline gelen havai fişek gösterileri New York'taki Hudson Nehri ve Washington DC'de muhteşem bir seyir oluşturdu.

40 BİN HAVAİ FİŞEK

Bu yıl 5'inci kez Hudson Nehri üzerinde düzenlenen ve ABD'nin ünlü Macy's mağazalar zinciri tarafından organize edilen havai fişek gösterisinin en iyi izlendiği New Jersey tarafındaki park-bahçe ve Hudson Nehri'ni gören bütün yollar öğle saatlerinden itibaren on binlerce kişi tarafından dolduruldu. Havanın kararmasıyla başlayan ve yaklaşık 20 dakika süren gösteride 40 bin havai fişeğin 15 farklı renkte ve 30 farklı biçimde kullanıldığı bir şov gerçekleştirilirken, Amerikan bayrağı şeklinde dizayn edilmiş bir elbise giyen ünlü sanatçı Katy Perry de Amerikan Milli Marşı'nı büyük bir alkış ve tezahürat eşliğinde okudu. New York'un simge binası Empire State ise kırmızı, beyaz ve mavi renklere boyandı.

BEYAZ SARAY'DA KONSER

Başkent Washington DC'de bir araya gelen başkentliler de, Bağımsızlık Günü dolayısıyla sıcak havaya rağmen ABD Kongresi, Washington Anıtı ile Lincoln Anıtı arasındaki büyük alanı doldurdu. Havanın kararmasıyla birlikte başlayan havai fişek gösterisi, izleyenleri büyüledi. ABD Başkanı Barack Obama ise eşi Michele Obama ile birlikte Beyaz Saray'ın Güney Bahçesi'nde asker aileleri için barbekü ve bir konser organize etti. "Amerikan halkına hayatlarını feda eden kahraman askerleri anıyorum" diyen Obama, asker ailelerinin çocuklarıyla oldukça sıcak pozlar verdi. ABD'nin bağımsızlığının ilan edildiği Philadelphia'da ise Joe ve Nick Jonas kardeşler binlerce kişinin katıldığı bir etkinlikte konser verdi.

BİZE ULAŞIN