En yükseğe Shard çıktı, Sapphire artık 5'inci

İngiltere'nin başkenti Londra'da önceki gün açılışı yapılan "Shard" isimli 310 metre yüksekliğindeki gökdelen, Avrupa'nın en yüksek binası unvanını kazandı. Shard'ın birinciliği yükselmesi ile İstanbul'da bulunan Sapphire ise 5'inci sıraya geriledi. Dünyanın en yüksek binası Dubai'de bulunan 512 metre yüksekliğindeki Burj Dubai. Bu yılın sonunda açılması beklenen Rusya'daki Mercury City Tower isimli kule ise 330 metre yükseliği ile Avrupa'nın yeni en yüksek binası unvanını ele geçirecek. İlk 10'daki gökdelenler içinde en çok Rusya'dan binalar var. İşte Avrupa'nın en yüksek 10 binası:
1) SHARD-İNGİLTERE: 11 bin camdan oluşan piramid şeklindeki Shard, 87 katı ile listenin birinci sırasında yer alıyor.
2) CITY OF CAPITALS-RUSYA: Başkent Moskova'da 301 metre yüksekliğindeki City of Capitals için, üst üste konulan ayrı blokları andıran görüntüsü nedeniyle "uzay yapıtı" deniliyor.
3) NABEREZHNAYA TOWER-RUSYA: 2007'de tamamlanan gökdelen 59 katlı ve 268 metre yüksekliğinde.
4) TRIUMPH PALACE-RUSYA: Moskova'daki gökdelen 264 metre yüskeliğe sahip.
5) SAPPHIRE-İSTANBUL: Dışarıdan bakıldığında yukarıya doğru hafifçe inceldiği görülen Sapphire 66 kata ve 261 metre yüksekliğe sahip.
6) COMMERZBANK TOWER-ALMANYA: Zirvesindeki anten ile birlikte toplam yüksekliği 300 metreye ulaşan gökdelen dünyanın ilk ekolojik ofislerini barındırıyor.
7) SAINT PETERSBURG-RUSYA: 256 metrelik gökdelen kendine yedinci sırada yer buluyor.
8) MESSETURM-ALMANYA: Fuar Kulesi 256 metre yüksekliginde.
9) TORRE CAJA MADRİD-İSPANYA: 250 metre yüksekliğinde ve Madrid'de. 10) TORRE DE CRISTAL-İSPANYA Madrid'de ve 249 metre.
BİZE ULAŞIN