Esad sonrasına adım adım

Paris'teki "Suriye Halkının Dostları" toplantısında Esad'sız döneme bir adım daha atıldı. Sonuç bildirisinde geçiş hükümeti kurulması için BMGK'nın bir karar çıkarması istendi

Suriye'deki ölümlerin bitirilmesi için 100'den fazla ülkenin temsilcisi ile düzenlenen "Suriye Halkının Dostları" konferansının üçüncü ayağı dün Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirildi. Tunus ve İstanbul'daki toplantıların ardından düzenlenen konferansın sonunda Türkiye, Fransa, ABD, Almanya, İngiltere ve Arap Birliği ülkeleri, Suriye'de geçiş dönemi hükümeti kurulmasını ve bunun içinde BM Güvenlik Konseyi'nin bir karar çıkartmasını istedi. Bu ülkeler, Suriye'ye yönelik yaptırımlara uymayan ülkelerin cezalandırılması ve gerekirse güç kullanımına da yeşil ışık yakan BM'nin sözleşmesinin 7'nci başlığının hayata geçirilmesi çağrısında bulundu. Sonuç bildirgesinde Esad'ın iktidarı bırakması da istendi. Toplantıda Türkiye'yi temsil eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye yönetimine yönelik uluslararası baskının artırılması ve ülkedeki iç savaşın sona erdirilmesi için etkili bir geçiş dönemi hükümetinin işbaşına gelmesi çağrısını yaptı. Şam yönetiminin meşrutiyetini artık kaybettiğini ifade eden Davutoğlu, Devlet Başkanı Beşar Esad sonrası dönemin hazırlıklarına her alanda vakit geçirilmeden başlanması gerektiğinin de altını çizdi.

RUSYA-ÇİN MESAJI

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise "Cenevre'de kabul edilen kararların hayata geçirilmesi için BM Güvenlik Konseyi'nin harekete geçmesini istedi. Rusya ve Çin'in Suriye yönetimine verdiği desteğe son vermelerini isteyen Clinton, Suriye'deki krizin derinleşmesi konusunda iki ülkenin önemli sorumlulukları olduğunu söyledi. Toplantıya katılmadan Rusya'dan ise Clinton'ın eleştirine cevap gecikmedi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Riabkov, Rusya'nın Esad rejimine destek verdiğine ilişkin iddiaları kesin dille yalanladı.

BİZE ULAŞIN