İki eski diktatör bebek hırsızı çıktı

Arjantin'de, halen müebbet hapis yatan Videla ve Bignone, öldürülen mahkûmların bebeklerini kaçırmaktan, toplam 65 yıl daha ceza aldı

Arjantin'de iki eski diktatör, bebek hırsızlığından toplam 65 yıl hapse mahkum edildi. Buenos Aires'de görülen davada, eski diktatörlerden Jorge Rafael Videla, askeri cuntanın 30 yıl önce solcu muhaliflere karşı yürüttüğü savaşta kaçırılan, işkence gören ve öldürülen mahkumların bebeklerini çalmak için yürütülen sistematik programdan suçlu bulunarak 50 yıl hapse çarptırıldı. Davada, ülkedeki son diktatör olarak tanınan Reynaldo Bignone de aynı suçtan 15 yıl hapse mahkum oldu.

ABD'Lİ DİPLOMAT ANLATTI

Her ikisi de diğer insan hakları ihlallerinden ötürü hapis yatan diktatörlerden Videla, bebekleri alma konusunda sistematik bir plan yürütülmediğini, mahkumların devlete karşı savaşlarında doğmamış çocuklarını "insan kalkanı" olarak kullandıklarını söyledi. Çoğu eski askeri yetkililer ve 9 polis yetkilisi, 34 bebek hırsızlığının ele alındığı davada yargılandı. Bunlardan 7'si mahkumiyet aldı. Davanın görgü tanıkları arasında eski ABD'li diplomat Elliot Abrams da bulunuyordu. Abrams, delil toplama çabalarıyla davaya önemli katkıda bulunan Plaza de Mayo Büyükanneleri adlı insan hakları örgütünün talebiyle Arjantin büyükelçisiyle yaptığı gizli görüşmeyi tarif eden gizli iç yazışmanın kamuya duyurulmasının ardından ifadeye çağrıldı. Videla ve 84 yaşındaki Reynaldo Bignone, ömür boyu hapis cezalarını, Arjantin'de yasalar genellikle 70'in üzerindeki mahkumların evde kalmalarına izin vermesine rağmen demir parmaklıklar arkasında çekiyor. Kaybolan bebek sayısının 500 kadar olduğu sanılıyor. Çoğu hamile ise gizli doğumevlerinde bebeklerini dünyaya getirdikten kısa bir süre sonra ortadan kayboldu.
BİZE ULAŞIN