Madonna şarkısı eşliğinde Afganları bombaladı

Afganistan'da görev yapan Amerikalı bir pilotun, Apache helikopterle katıldığı operasyon sırasında bir grup Afgan "şüpheliyi" havaya uçururken Madonna'nın şarkısını söylediği görüntüler ortaya çıktı.

  • Dünya
  • Cumartesi 07.07.2012 09:28
Video paylaşım sitesi LiveLeak'te yayınlanan 3 dakika 36 saniyelik şok görüntüler, ülkenin doğusunda yer alan Vardak vilayetindeki operasyon sırasında çekildi. 101. Hava Tümeni'nden bir Boeing AH-64 Apache helikopterin kokpit kamerasından elde edilen görüntü, yol üzerinde beklemekte olan şüpheli şahısların tespit edilmesiyle başlıyor. Helikopter bir süre hiçbir şeyden habersiz beklemekte olan Afganların üzerinde dönmeye devam ediyor.

Saldırıya geçmeye karar veren pilot, 1972 yılında Don McLean'in ünlü hiti olan ve Madonna'nın 2000 yılında yeniden yorumladığı 'American Pie' şarkısının "'Bye, bye miss American pie" (Güle güle bayan Amerikan pastası) nakaratını söylüyor. Ardından Afganların üzerine Hellfire (Cehennem Ateşi) füzesini gönderiyor. Kameraya saniye saniye yansıyan şiddetli patlamada en az 1 kişi hayatını kaybediyor. Başka bir pilotun "İyi atıştı" sesi duyuluyor. Görüntülerde, yaralanan diğer şahısların olay yerinden kaçmaya çalışması ve helikopterin makineli tüfekle ateş etmeye devam etmesi dikkat çekiyor.

LiveLeak ve diğer video paylaşım sitelerinde yer alan bilgilerde, saldırıya uğrayan kişilerin masum Afgan çiftçiler olduğu belirtiliyor. Bazı internet sitelerinde ise üzerine füze ateşlenilen Afganların yola haşhaş diktikleri ifade ediliyor. Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon)'dan konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.
BİZE ULAŞIN