Libya'da 60 yıl sonra ilk seçim

Kaddafi rejimini deviren Libyalılar, 60 yıl sonra ilk kez demokratik seçim için sandık başına gitti. Seçimde bağımsızlık isteyen Bingazi'de sandıklar ateşe verildi

Muammer Kaddafi iktidarının 9 ay önce kanlı şekilde bittiği Libya'da, 60 yıl aradan sonra ilk kez düzenlenen demokratik seçimler için halk dün sandık başına gitti. Ülkeyi 14 ay yönetecek Ulusal Meclisi belirlemek için 2 milyon 865 bin 937 kayıtlı seçmen, bin 500 merkezde oy kullandı. 3 bin 700 adayın yarıştığı seçimde 120'si bağımsız, 80'i parti listelerinden 200 vekil seçilecek. Seçilmiş parlamento bir ay içinde yeni başbakanı atayıp anayasaya oluşturacak. Birkaç gün içinde açıklanması beklenen seçimleri İslami kanadı temsil eden Adalet ve Kalkınma Partisi'nin birinci sırada tamamlaması bekleniyor.

GÖZYAŞI VE İSYAN

Binlerce kişiye sevinç gözyaşları döktüren seçim için dünya basınında ise "Kaddafi sonrası ilk seçimler güneyindeki çatışmalar ve doğudaki bağımsızlık taleplerinin gölgesinde" geçti yorumları yapıldı. Üç bölgeye ayrılan ülkede kendilerine ayrılan sandalye sayısını beğenmeyen gruplar, seçimleri boykot etti. Kendilerine ayrılan 60 sandalyenin az olduğunu savunan doğudaki bağımsızlık yanlısı Bingazi kentinde seçim büroları ateşe verildi. Kentte cuma akşamı da seçim malzemeleri taşıyan helikopter düşürülmüştü. 40 sandalyenin ayrıldığı güneyde de aşiretler ile güvenlik güçlerinin çatıştığı haberler geldi. 100 sandalyenin ayrıldığı batı bölgesi ise seçimin en sakin geçtiği yer oldu. Yetkililer olaylar nedeniyle 101'den fazla seçim merkezinde oy kullanılamadığını açıkladı. Başkent Trablus'ta oyunu kullanan Libya Başbakanı Abdurrahim El Keib, her şeyin kontrol altında olduğun belirterek, münferit olayların seçimin huzurunu kaçıramayacağını söyledi.
BİZE ULAŞIN