'Ne yazık ki başaramadık'

Birleşmiş Milletler'in Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye'deki barış çabalarının başarısız olduğunu söyledi ve gelecek için de son derece karamsar konuştu

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Fransız Le Monde gazetesine verdiği röportajda misyonu hakkında, "Ne yazık ki başaramadık. Gelecekte de başarılı olabileceğimizin bir garantisi yok" diye konuştu. Annan, ateşkes sonrası ulusal geçiş hükümeti kurulmasını öngören planının henüz bir alternatifi olmadığını söyledi. "Masada başka opsiyonlar var mı? Ben BM Güvenlik Konseyi'ne misyonun ve benim buradaki görevimin ucu açık olmadığı konusunda uyarmıştım" dedi. Yapıcı bir rol oynamayan Rusya'nın sürece neden dâhil edildiğini soran Le Monde muhabirine, "Rusya ve birçok ülkenin Suriye'de çıkarları var. Tüm ülkelerin Suriye'nin parçalanmaması için beraber çalışması gerekiyor" dedi ve İran'ın da çözümün bir parçası olması gerektiğini söyledi. BM gözlemcilerinin Suriye'deki şiddeti sona erdiremediği belirtilince de Annan, "Silahsız gözlemcilerin böyle bir amacı yoktu. Onların görevi ülkedeki tarafların verdikleri sözleri tutup tutmadığı. 12 Nisan'da iki taraf da ateşkese uydu. O gün ülke sessizdi. Bir gün için yapılabildiyse neden bir ay için yapılamasın? Ancak şiddet tırmandı. Çatışmalar durursa gözlemciler görevlerine devam eder" diye konuştu.

KARAR LILIK ÇAĞRISI
Öte yandan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, uluslararası camianın Suriye'de Esad'sız bir geçiş dönemi için daha kararlı bir şekilde harekete geçmesi çağrısında bulundu. France24 haber kanalına konuşan Davutoğlu, halka yönelik katliamlarından dolayı Suriye yönetimini "insanlık suçu" işlemekle suçladı. Türkiye'nin Esad'in baskı yönetimine son vermesi için elinden gelen bütün çabayı gösterdiğini ifade eden Davutoğlu, "Bu konuda maalesef başarısız olduk" ifadesini kullandı.

Kaçan komutandan çağrı: Kötü yolu terk edin
Dört gün önce Suriye'den kaçıp Türkiye üzerinden Fransa'ya gittiği iddia edilen Tümgeneral Menaf Tlass, dün Fransız haber ajansı AFP'ye attığı ancak doğruluğu onaylanamayan bir e-postada, "Asker olduğum zaman ordunun halka karşı kullanılabileceğini düşünmemiştim. Rütbesi ne olursa olsun tüm meslektaşlarıma kötü yolu bırakmaları çağrısında bulunuyorum. Muhalefetin mücadelesinin doğruluğuna inanıyorum. Suriye çok yaşa" dedi. Babası eski Savunma Bakanı Mustafa Tlass olan Menaf'ın kaçışı Esad rejimine büyük bir darbe olarak görülüyor.

Suriye'de 33, Lübnan'da 5 kişi öldürüldü
Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, ordunun çeşitli kentlerde yönetim karşıtlarına yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 33 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Londra merkezli örgüt, Deyr Ez Zor'da 11, İdlib'te 9, Halep'te 5, Hama'da 4, Şam'da 2, Dera ve Humus'ta birer kişinin öldüğünü bildirdi. Öte yandan çatışmalar dün yine Lübnan'a sıçradı ve top atışları yüzünden ikisi kadın 5 kişinin öldüğü, 2 ve 4 yaşında iki çocuğun da yaralandığı belirtildi.
BİZE ULAŞIN