'Terörist' ile el sıkıştı

Hırvatistan’ın Dubrovnik kentinde AB ve bölge ülkelerinin katılımıyla gerçekleşen zirve, Balkanlar için tarihi bir tokalaşmaya sahne oldu...

  • Dünya
  • Pazartesi 09.07.2012 10:56
Sırbistan'ın seçimleri kaybetmesinin ardından görevini devretmeye hazırlanan eski devlet başkanı Boris Tadiç, bir devlet olarak tanımadığı Kosova'nın Başbakanı Haşim Taçi ile el sıkıştı. Taçi, Sırbistan'da resmen "terörist" kabul ediliyor.

Sırbistan'ın Kosovalı yetkililerin yer aldığı tüm uluslararası toplantıları boykot etme kuralına uymayan Tadiç, Balkan ülkeleri ve AB ülkelerinin katılımıyla gerçekleşen 'Hırvatistan Zirvesi'ne gitti.

Tadiç, toplantının son oturumunun ardından Kosova Başbakanı Taçi'nin yanına gitti. Böylece iki lider, binlerce kişinin öldüğü, milyonlarca kişinin de evsiz kaldığı 1998-1999 Kosova Savaşı'nın ardından ilk kez yüzyüze geldi.

Kosova'nın bağımsızlık savaşında mücadele eden gerilla komutanı olan Taçi, Sırbistan'da "terörist" sayılıyor. Toplantının ardından gazetecilerle konuşan Taçi, 'tokalaşmanın çok geç kaldığını' ileride Tadiç ile görüşmek gibi bir niyetinin de olmadığını söyledi.

BİZE ULAŞIN