Esad yine oyalıyor

Suriye Devlet Başkanı Esad ile Özel Temsilci Annan görüştükten sonra şiddeti sona erdirecek yeni yaklaşımda mutabık kalındığı açıklandı. Esad'ın oyalama taktiği devam ederken, dün de 29 kişi öldü

Suriye yönetimi gerçek silahların kullanıldığı tatbikatına dün de devam ederken, ülkedeki şiddeti sona erdirmek için sürdürülen çabalar devam etti. Suriye'ye önceki gün giden BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüştü. Görüşmeye, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat ile Annan'ın sözcüsü Ahmed Fevzi ve BM gözlemci heyeti Başkanı Norveçli Tümgeneral Robert Mood da katıldı. Başkent Şam'da Esad ile bir araya gelen Annan, iki saat süren görüşmenin ardından, ülkedeki şiddeti sona erdirecek bir yaklaşımda anlaştıklarını söyledi, ancak ayrıntılı bilgi vermedi.

RUSYA'DAN ARTIK SİLAH YOK
Annan net bilgi vermediği yeni yaklaşımı muhalefetle de ele alacağını kaydetti. Anan'ın Suriye'deki temaslarının ardından İran'a geçtiği kaydedildi. Bu arada Suriye muhalefeti ile diyalog kuran Rusya'nın da bu ülkeye yaptığı silah ihracatını askıya alacağı açıklandı. Rus Askeri ve Teknik İşbirliği Kurumu Başkan Yardımcısı Viyaçeslav Zirkaln, ülkesinin Şam yönetimi ile yeni silah anlaşması yapmayacağını ve artık silah yollamayacağını duyurdu. Zirkaln, Rusya'nın bugüne kadar Suriye ordusuna daha önce tedarik edilen silahların yedek parçasını ve onarım desteği sağladığını ifade etti. Rus yetkili, ülkesinin Suriye'ye helikopter ya da taarruz uçağı satmadığını da söyledi. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Suriye muhalefetinden insan hakları savunucusu Michel Kilo ile bir araya geldi. Lavrov ülkede artan şiddetin iktidar ve muhalefet arasında diyaloga engel olduğunu söyledi. Cenevre'de sağlanan anlaşmanın uygulanması için çağrı yapan Lavrov, Kilo'yu vatansever bir isim olarak gördüklerini, çalışmalarının sürece katkı sağlamasını umduklarını vurguladı. Kilo ise "Rusya Suriye'nin stratejik partneri. Durumun normalleşmesi hem muhalefetin hem de Rusya'nın çıkarına" dedi.

ATEŞ TÜRKMENLERE DE SIÇRADI
Suriye Türkmen Kitlesi Başkanı Yusuf Molla, ülkedeki çatışmaların Türkmen bölgelerine dayandığını ve dün iki kişinin çatışmalarda yaşamını kaybettiğini açıkladı. Molla, keşif uçuşu yapan helikopterlerin daha sonra füze ile ateş açtığını da belirtti. Suriye İnsan Halkları İzleme Örgütü ise ordunun bugün çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 29 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ordunun olası saldırılar karşısında gücünü denediği tatbikat ise devam etti.
BİZE ULAŞIN