Liberaller önde gidiyor

Libya'daki seçimlerde, Mahmud Cibril'in genel başkanı olduğu Ulusal Güçler İttifakı Partisi, seçimleri Müslüman Kardeşler'e karşı önde götürüyor.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nuri el-Abbar, Libya'nın ilk başbakanı Mahmud Cibril'in liderliğini yaptığı Ulusal Güçler İttifakı Partisi'nin 10'uncu seçim bölgesi el-Hums'dan gelen sonuçlara göre seçimleri önde götürdüğünü söyledi. Abbar'ın verdiği bilgiye göre, el-Hums'da 20 bin 874 oy alan Ulusal Güçler İttifakı birinci sırada bulunurken, 5 bin 517 oyla İslami eğilimli Adalet ve İnşa Partisi ikinci sırada yer alıyor.

Mahmud Cibril'in başkanlığında toplanan 58 siyasi oluşumdan müteşekkil Ulusal Güçler İttifakı Partisi, liberal eğilimli bir siyasi parti olarak
tanımlanıyor. Ülke dışındaki Libyalılar arasında geniş bir destekçi kitlesi bulunan parti, 70 aday ile seçimlerde yarışıyor. Libya'da İngilizce yayın yapan The Tripoli Post gazetesinin genel yayın yönetmeni Dr. Said Laswad, ''Liberal partilerin seçimi önde götürmesinin, Libya halkının düşüncesinin bir dışa vurumu olduğunu'' söyledi.

Said Laswad, yaptığı açıklamada, Libya halkının her zaman dışa açık ve liberal olduğunu belirtti. İslami partilerin ilk verilere göre, halktan istedikleri teveccühü bulamamasını değerlendiren Laswad, ''Libya halkı tamamıyla Müslüman olduğu için, başka ülkelerdeki gibi İslami kimliğini dışa vurarak ispatlama kaygısında olmamıştır'' yorumunda bulundu. Laswad, Libya halkının önceliğinin ülkenin en iyi şekilde yönetilerek,
düzen ve istikrarın temini, ekonomik ve insani kalkınmanın sağlanması olduğunu vurguladı.


Libyalıların seçim gününü, bayram gününe dönüştürerek demokrasi ve özgürlükler meselesinin bilincinde olduğunu ispatladığına işaret eden Laswad, ''Halk, kendi iradesini yönetime yansıtma talebini açıkça göstermiştir'' diye konuştu. Dr. Said Lasvad, Türkiye-Libya ilişkilerine de değinerek, ''Türkiye-Libya ilişkilerinin siyasi, iktisadi ve daha başka yönlerden iki ülkenin çıkarlarına hizmet edecek şekilde gelişerek devam edeceğini düşünüyorum'' ifadesini kullandı.

BİZE ULAŞIN