Afrika'da yeni savaş kapıda

Ruanda destekli asiler, Kongo'da kentleri ele geçirdi. 18 yıl önce 1 milyon kişinin öldüğü Ruanda soykırımından sonra, Afrika yeniden savaşın eşiğinde

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin doğusunda birçok kent Ruanda destekli olduğu belirtilen asiler tarafından ele geçirildi. Başında savaş suçlusu olarak aranan Bosco Ntaganda'nın bulunduğu asilere karşı BM güçleri ile Kongo birliklerinin mücadelesi sürüyor. İngiliz Guardian gazetesine göre ise Kongo'da yaşananlar, yeni bir Afrika savaşını başlatabilir. Haberde 1994'te 1 milyon kişinin katledildiği Ruanda soykırımdan sonra Kongo'nun Hutular'a kapılarını açtığı hatırlatıldı. Daha sonra Ruanda'nın Kongo'ya saldırması ve Kongo'daki asileri desteklemesi sonucu milyonlarca kişinin daha öldüğü iki savaş yaşanmıştı. Uzmanlar ise Kongo ve Ruanda arasında çıkabilecek yeni bir savaşın Afrika geneline nasıl bir etki yapacağının kestirmenin zor olacağı söylüyor. Ancak halihazırda Mali'de Tuareg asilerinin kentleri ele geçirmesi, Nijerya'daki Boko Haram örgütünün eylemleri ve Somali'deki korsanlar da düşünüldüğünde tablo oldukça karamsar gözüküyor. Önceki gün birinci bağımsızlık yıldönümünü kutlayan Güney Sudan ile Sudan arasında barışın hala sağlanamadığının da unutulmaması gerekiyor.

TİMBUKTU'DA UNESCO MİRASI'NA SALDIRI
Mali'de mayıstaki askeri darbenin ardından ülkenin kuzeyinde etkilerini artıran Ensar el Din militanları tarihi eserlere saldırmayı sürdürüyor. Militanlar dün de UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Timbuktu kentinin en büyük camisinde iki mezarı tahrip etti.

BİZE ULAŞIN