Askere 25 dakikalık mesaj

Mısır Halk Meclisi, Anayasa Mahkemesi'nin feshetme kararına rağmen, dün 25 dakikalık sembolik bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı, Yüksek Askeri Konsey'e mesaj olarak yorumlandı

Mısır'da 23-24 Mayıs tarihlerinde düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu öncesinde feshedilen Halk Meclisi, dün 25 dakikalık sembolik bir toplantı gerçekleştirdi. Ülkenin ilk sivil Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin çağrısı üzerine yapılan toplantı, Hüsnü Mübarek'in devrilmesinden bu yana yönetimi elinde bulunduran Yüksek Askeri Konsey'e de mesaj olarak değerlendirildi. Mısır Parlamentosu Başkanı Saad El Katatni, toplantının başlangıcında yaptığı konuşmada, girişimlerinin feshetme kararına karşı çıkma amacını taşımadığını kaydederek, "Söz konusu kararı uygulamanın yollarını arıyoruz. Meclis, hukuka ve anayasaya saygı gösteriyor, birilerine yargı kurallarını öğretmenin kendi işi olmadığını biliyor" dedi. Toplantıdan, Anayasa Mahkemesi'nin fesih kararının Yargıtay'a götürülmesi kararı çıkarken, ikinci oturumun ne zaman düzenleneceği konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

'MURSİ ANAYASAYA SAYGILI'
Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Halk Meclisi'nin feshedilmesi kararına rağmen toplantı çağrısında bulunması, Yüksek Askeri Konsey ile Müslüman Kardeşler arasındaki ilişkileri daha da gerginleştirmişti. Konsey'den ve Anayasa Mahkemesi'nden ayrı ayrı yapılan açıklamalarda, Mursi'nin anayasaya saygılı olması talebi dile getirilmişti. Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Yasir Ali ise, Mursi'nin tavrının Anayasa Mahkemesi'nin kararına muhalif olmadığını vurguladı. Öte yandan, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yarın Suudi Arabistan ziyaretinden döndükten sonra hükümet kurma çalışmalarını başlatacağı kaydedildi.

BİZE ULAŞIN