520 beyaz zambak daha

Srebrenitsa Katliamı'nın 17'nci yılında, Sırplar'ın katlettiği 520 Müslüman daha toprağa verildi. "Beyaz zambaklar şehri" Potoçari'deki mezarlığa 50 bin kişi akın etti. Dualar, gözyaşlarına karıştı

Bosna Savaşı'nın en acı tablolarından biri olan ve tarihe Avrupa'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana yaşadığı en büyük soykırım olarak geçen Srebrenitsa Katliamı'nın 17'nci yıldönümünde, yine hüzün ve gözyaşı vardı.

MEZARLIĞA ÖLÜM YÜRÜYÜŞÜ

Sırp lider Ratko Mladiç'in 11 Temmuz 1995 günü verdiği emir üzerine, Sırp milislerin 5 gün süreyle 8 bin 500 kadar insanı katletmesinden bu yara, Srebrenitsa'daki Potoçari Anıt Mezarlığı'na 5 bin 137 soykırım kurbanı defnedildi. Dün, yani kanlı olayların 17'nci yıldönümünde de kimlikleri yeni tespit edilen 520 kişi daha toprağa verildi. Srebrenitsa kurbanlarının anısına saygı için Bosna Hersek'in Tuzla kentinde dört gün önce başlatılan 'ölüm yürüyüşü' dün Potoçari Anıt Mezarlığı'nda sona erdi. Türkiye ve Bosna Hersek başta olmak üzere dünyanın her yerinden 10 bin dolayında insan Srebrenitsalı anneleri yalnız bırakmamak için törenlerin yapılacağı, uzanıp giden mezar taşlarından ötürü "beyaz zambaklar diyarı" olarak anılan Potoçari'deki şehitlikte toplandı. Törene toplam katılım 50 bin kişiyi buldu.

BURADA TÜM DÜNYA YATIYOR

Toprağa verilenlerin yakınları, katliamın acısını bir kez daha yaşadı. Gözyaşları, kiminden bir kemik parçası kiminden bir parmak geriye kalan, öldürülüp toplu mezarlara atılan kurbanlar için aktı. Törende konuşan Srebrenitsa Belediye Başkanı Durakoviç de "Bugün bu tabutlarda tüm dünya yatıyor" dedi. Srebrenitsa Katliamı'nın kurbanlarını anma programına katılanlar arasında ABD Musevi Birliği Başkanı Arthur Schneier de yer aldı. Nazi soykırımından kurtulan Yahudilerden biri olan Schneier, okyanusunu geçip yaşanan haksızlığa şahitlikte bulunmak için Srebrenitsa'ya geldiğini kaydederek, "Uluslararası toplumun sessizliği, yeni katliamlar için katilleri cesaretlendirmeye yarayacaktır" dedi.

OBAMA: EN KARANLIK EYLEM

Genç Boşnaklar Derneği de "O insanlar yaşasa bizimle birlikte bugün kahve içecekti" diyerek katledilen vatandaşlarını, Taksim'de Bosna'ya özgü kahve fincanlı bir etkinlikle andı. ABD Başkanı Barack Obama ise soykırım kurbanları anısına yayımladığı mesajda "Srebrenitsa ismi 20'inci yüzyılın en karanlık eylemlerinden biriyle ölümsüzleşmiştir. Amerikan yönetimi bu katliamın faillerini şiddetle kınamakta ve onun hafife alınması çabalarını reddetmektedir" ifadelerini kullandı. Amerikan Los Angeles Times gazetesinde yayımlanan bir makalede de Srebrenitsa Katliamı ayrıntılı bir biçimde ele alındı. "Bosna Kasabı" lakabını taşıyan Ratko Mladiç'in Srebrenitsa'yı ele geçirdiğinde söylediği "Bu şehri Sırp milletine armağan ediyoruz. Türklerden intikam alma vakti geldi" sözlerine atıf yapılan makalede, "Mladiç'in sözleri, Srebrenitsa'da hâlâ zehirli bir gaz gibi hissediliyor" denildi.

BİZE ULAŞIN