Annan: Bir isim önerdim

Esad'ı ziyaret eden Annan Cenevre'de açıkladı: Muhaliflerle geçiş hükümeti kurulması durumunda rejim için muhatap olacak bir isim önerdim. Esad bu fikrimi değerlendiriyor

BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Suriye ziyaretiyle ilgili İsviçre'nin Cenevre kentinde bilgi verdi. Annan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın bir geçiş hükümeti kurulması olasılığını ele aldığını söyledi. Esad'a geçici hükümette rejim için muhatap olacak bir kişinin ismini önerdiğini anlatan Annan bu ismi açıklamadı ancak Esad'ın önerisini değerlendirdiğini söyledi. Öte yandan Annan'ın İran ve Irak ziyaretlerinin arka planında Esad'ın tavsiyelerinin bulunduğu ortaya çıktı. Fransız Le Figaro gazetesinin haberine göre, Esad, Annan'dan İran ve Iraklı yetkililerle görüşmesini ve krizden çıkış için onların fikrini almasını istedi. Annan da bu isteğe olumlu yaklaşarak önce Tahran'ı, ardından da Bağdat'ı ziyaret etti, üst düzey isimlerle Suriye'deki gelişmeleri ve izlenimlerini paylaştı.

'ESAD İLE ANAN UYUMLU'
Esad'la Annan'ın son derece uyumlu çalıştıklarına dikkat çeken Le Figaro, Esad'ın önerdiği "çatışma alanlarından sakin bölgelere doğru koridorlar açılarak isyanın şiddetinin azaltılması" fikrinin de Annan'dan destek gördüğüne dikkat çekti. Haberde, Amerika ve Fransa'nın İran'ın Suriye krizinin çözümünde yer almasına kesinlikle karşı çıktığına da atıfta bulunularak, Annan'ın Esad'ın tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmesinin, süreci daha da karmaşıklaştırdığı kaydedildi. Le Figaro'ya konuşan Batılı bir diplomat da, Suriye hükümetinin Ali Haydar'ı muhaliflerle müzakerelerde temsilci olarak atadığını belirterek, muhaliflerin silahsızlandırılma şartının dayatılmasının müzakereleri zora sokacağını vurguladı.

BİZE ULAŞIN