Japonya'da sel: 10 ölü

  • CİHAN
  • Dünya
  • Perşembe 12.07.2012 18:42
Japonya'nın güneyindeki Kumamoto ve Oita şehirlerindeki aşırı yağışların yol açtığı sel sonucu 10 kişi ölürken 20 kişiden de haber alınamadığı bildirildi. Japonya Meteoroloji Kurumu, "Kumamoto ve Oita şehirleri, tarihinin en yoğun yağmur yağışına tanıklık etti." açıklamasında bulundu. Sellerin evleri yerle bir ettiği Kumamoto'da 5 kişinin öldüğü kesinleşti. 19 kişinin de kayıp olduğu bildirildi. Yerel yönetim sözcüsü, "Ölü sayısının artmasından endişe ediyoruz" diye konuştu.

50 BİN KİŞİYE EVLERİNİZİ TERK EDİN UYARISI

Kumamoto Acil Yardım Ekibi'nden bir yetkili, "Çok sayıda kurtarma talebi geliyor. Hızlı bir şekilde yardıma koşmaya çalışıyoruz." dedi. Başka bir yetkili de tekrar yağmur beklendiğini ve nehir seviyesinin yükselebileceğini ifade etti. Bölgedeki tren seferleri durdurulurken yollar da ulaşıma kapatıldı. Oita'da ise bir kişi hayatını kaybederken bir kişinin akıbetinden haber alınamıyor. Japon devlet televizyonu, toplam ölü sayısının 10 olduğunu bildirdi. İki şehirde 50 bin kişinin evlerini terk etmesi de istendi. 10 bin eve de elektrik verilemiyor. Meteoroloji Kurumu, yağmurlar nedeniyle toprak kaymalarının da yaşanabileceği uyarısında bulundu.

ASKERLER SEVK EDİLDİ

Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, selden etkilenenlere yardım edileceğini açıkladı. Yardımların organize edebilmek için başbakanlıkta acil durum masası kuruldu. Yerel yönetimlere yardımcı olması için de askerlerin bölgeye sevk edildiği bildirildi.
BİZE ULAŞIN