Müslüman ülkelerin tercihi demokrasi

Müslüman nüfus yoğunlukları fazla olan altı ülkede yapılan bir araştırmada Lübnanlıların yüzde 84 ve Türklerin yüzde 71 ile en çok demokrasiyi tercih eden ülkeler olduğu belirlendi. Pew Araştırma Merkezi mart ve nisan aylarında 6 Müslüman ülkede bin katılımcı ile demokrasiye destek anketi yaptı. Yüzde 4 ile 5.2 yanılma payı bulunan ankette demokrasiye en çok inanan Müslüman ülkelerin Lübnan ve Türkiye olduğu belirlendi.

PAKİSTAN EN ALT SIRADA

Türkiye'den ankete katılanların sadece yüzde 17'si ülkenin Şeriat ile yönetilmesi gerektiğini belirtti. Arap baharı ile diktatörlerden kurtulan Mısır'da demokrasiyi tercih edenleri oranı yüzde 67 olurken, bu oran Tunus'ta yüzde 63 oldu. Demokrasiye en az destek ise Ürdün ve Pakistan'dan çıktı. Ürdünlülerin yüzde 61'i demokratik yönetimi isterken, bu oran Pakistan'da yüzde 42'ye düştü.

AŞIRILIĞA DESTEK YOK

Pakistan'da ankete katılanları yüzde 82'si "Hukukun sıkı şekilde Kuran-ı Kerim'i takip etmesi gerekir" dedi. Bu oran Ürdün'de yüzde 72, Mısır'da yüzde 60, Tunus'ta yüzde 23, Türkiye ve Lübnan'da ise yüzde 17 oldu. Aynı ankette katılanların büyük çoğunluğu kadın ve erkeklerin aynı haklara sahip olması gerektiği yönünde fikir belirtti. Katılımcılar aşırıcılığa ise destek vermedi. El Kaide terör örgütünün tercih edilebilirliği Mısır'da yüzde 19, Tunus'ta yüzde 16 ve Pakistan'da yüzde 13 oldu.
BİZE ULAŞIN