Pandanın ölümü Japonları yasa boğdu

Annesinin sütü nefes borusuna kaçan yavru, suni teneffüse rağmen kurtarılamadı. Pandanın ölümünü canlı yayında gözyaşları içinde duyuran yetkililer, "Her şey bir anda oldu" dedi

Japonya'nın başkenti Tokyo'da geçen perşembe dünyaya gelen ve 1988'den beri ülkede bir hayvanat bahçesinde doğan ilk panda olan yavru, sadece bir hafta yaşayabildi. 24 yıl sonra Japonya'da dünyaya gelen ilk panda olması dolayısıyla yetkilileri sevindiren pandanın zatürreeden öldüğü belirtildi. Erkek yavrunun ölümü TV'de yayın kesilerek duyuruldu ve ülke çapında derin üzüntü yarattı.

NEFES ALMIYORDU

Tokyo'daki Ueno Hayvanat Bahçesi'nden dün sabah yapılan açıklamaya göre, henüz isim verilmemiş olan yavru, bakıcılar tarafından 7 yaşındaki annesi Shin Shin'in göğsünde nefes almadan dururken bulundu ve suni teneffüs çabalarına rağmen kurtarılamadı. Televizyonda canlı verilen bir basın toplantısıyla acı haberi ülkeyle paylaşan hayvanat bahçesi panda uzmanı Yutaka Fukuda, annesi emzirirken sütün yanlışlıkla bebeğin nefes borusuna kaçtığını ve otopsi sonuçlarının da bunu doğruladığını belirtti.

GEÇEN YIL GELMİŞTİ

Bebek pandanın doğduktan sonraki 3 gün boyunca bir kuvözde tutulduğu ve salı günü annesine teslim edildiği açıklandı. Gözyaşlarına hâkim olamayan Fukuda, "Geceyi beraber geçirdiler ve bebeğin durumu sabah saatlerinde iyiydi. Bir anda oldu. Çok üzücü bir olay" diye konuştu. Anne panda Shin Shin, geçen yıl tsunamiden hemen önce Çin'den gelmiş ve yavru da ülke çapında kutlamalara neden olmuştu. Hayvanat bahçesi, ölen bebek için getirilecek çiçeklere özel bir yer tahsis edileceğini açıkladı. Çin panda uzmanları, doğan pandaların yaklaşık yarısının bir hafta içinde öldüğünü, bu oranın ilk defa doğum yapan anneler için daha da yüksek olduğunu belirtiyor.
BİZE ULAŞIN