'Satmayacağım’ dedi ama yine satıyor

Rusya'dan Suriye'ye yeni savunma sistemi ve saldırı helikopteri geliyor...

Suriye'de tarafları masaya zorlamak için Şam yönetimine silah satmayacığını henüz üç gün önce ilan eden Rusya hükümeti, 2008 yılındaki yaptığı anlaşmaya dayanarak bu ülkeye saldırı helikopteri ve yeni savunma sistemi göndereceğini açıkladı. Rus askeri ve teknik işbirliği kurumunun başkan yardımcısı Vyacheslav Dzirkaln, Moskova'nın silah satmama kararı almasına rağmen, Şam yönetimi ile daha önce yaptığı silah anlaşmalarına sadık kalacağını duyurdu.

Rus basınına göre 2008 yılında imzalanan anlaşmaya göre Suriye'ye radar sistemi bulunan orta menzilli Perchin-2 füze savunma sistemi ve Mi-25 saldırı helikopterleri verileceğini yazdı. Suriye ordusunun envanterinde M-25 saldırı helikopterleri yok. Bunun yerine Mi-8 ve Mi-17 tipi daha eski saldırı helikopterleri bulunuyor.

Bu helikopterlerden üç tanesinin de şu anda Rusya'da bakımları yapılıyor. Yeni savunma sistemi ve helikopterlerin özel bir firmaya ait kargo ile yola çıktığı söyleniyor. Rus yetkili, Suriye'ye verilecek olan yeni helikopter ve savunma sisteminin tamamen savunma amaçlı olduğun ve BM'nin silah ambargosunu delmediğini savundu. Ancak Suriye ordusunun Akdeniz kıyısında yaptığı tatbikattın 9 Temmuz 2012 tarihli video görüntüsende Suriye ordusunun hem Perchin-2 füzelerini hem de Pantsir-1 füzelerini test ettiği açıkça görülüyor.
BİZE ULAŞIN