Camiye sığınanları katlettiler

Suriye'nin iç kesimlerinde yer alan Hama'nın Tiremse beldesinde gerçekleşen katliamda 70'i çocuk 200'ü aşkın kişinin yaşamını yitirmesi uluslararası arenada geniş yankı uyandırdı.

Saldırının nasıl gerçekleştiğine yönelik tartışmalar sürerken, A Haber olayın kalbindeki Hama'ya telefonla ulaşarak katliamın perde arkasını araştırdı.

Hama'daki muhaliflerin sözcüsü Rami Ebu Adnan, A Haber Dış Haberler Müdürü Orhan Sali'nin sorularını yanıtladı.

Rami Ebu Adnan hayatını kaybeden sivillerin çoğunun, saldırıdan kaçarken camiye sığınan kişiler olduğunu açıkladı.

Bize Tremsi köyünde neler olduğunu anlatabilir misiniz?

Hama'nın 35 kilometre dışında bulunan Tremsi'de Esad rejimi köyü kuşattı. tanklar Humus'u da vurdu. Bizler saldırıdan kaçmaya çalıştık. Hama'da köyden kaçmaya çalışanların da bulunduğu yaklaşık 225 kişi ağır silahlı saldırı sonucu öldürüldü. ölü sayısı her geçen saat artıyor. Çok sayıda yaralı da var. Bombalamadan kaçan tremsi köyündeki siviller, camilere sığındı. Çoğunluğu kadın ve çocuk bu kişiler burada güvende olmayı beklerken, Esad'a bağlı tanklar ve topçular burayı bombaladı. camiyi bombalamaları sonucunda ölü sayısı böylelikle yüksek oldu. Camidekilerin neredeyse hepsi öldü.

Camide bulunan neredeyse herkesin öldüğünü söylediniz, doğru mu?

Evet doğrudur, ayrıca ölü ve yaralılar arasında 70 çocuk bulunuyor. Sokaklarda çokça parçalanmış ve yanmış ceset var, aralarında kadın ve çocuklar da bulunuyor. Bu insanlar köyden kaçmaya çalıştıkları sırada öldürüldüler. Köyde manzara korkunç. Ayrıca bir doktor yaralılara yardım ettiği sırada öldürüldü.

Bize doktorun da mı öldürüldüğünü söylüyorsunuz?

Evet doktor yaralılara ilk müdahalede bulunduğu sırada öldürüldü. Rejimin tankları ve Şebia milisleri bölgeyi kuşatıp başka katliamlarda da bulundu.

Saldırılar hala sürüyor mu?

Hayır saldırılar bitti fakat halk, yeni saldırılar olacağı korkusundan bölgeyi terk ediyor. Bölgede büyük kaçış yaşanıyor.

Birleşmiş Milletler gözlemcileriyle bir temasınız oldu mu, köye geliyorlar mı?

Birleşmiş Milletler'in Hama temsilcisiyle konuştuk. Katliam öncesinde köye gitmişler. Tekrar gidip gitmeyeceklerini kestiremiyorlar, güvenlik durumuna bağlı olduğunu söylediler. Onlara oraya gidip saldırıları durdurtun dedik fakat çağrılarımıza cevap vermediler. Birleşmiş Milletler gözlemcilerini saldırı için uyardık ancak bizi dinlemediler. Burada El Kubeyr katliamı gibi bir katliam oluyor.

Peki siz şu an güvende misiniz? Hama'da hala rejim güçleri bulunuyor mu?

Hama'da Tremsi katliamını protesto edenler oldu. Bunlara tanklarla saldırdılar.

Türkiye'ye, Türk yetkililerine bir mesajınız var mı?

Evet, Sayın Erdoğan'ın Esad'ı devirmesi için yardımına ihtiyacımız var. Bu katliamları durdurmak için bir müdahaleye ihtiyacımız var. Suriye halkının özgürlük talepleri için, savaşın durması için bir müdahaleye ihtiyacımız var.
BİZE ULAŞIN