Hama'da bir katliam daha

ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya tarafından BM'ye sunulan tasarıda Esad'a ağır silahları kentlerden çekmesi için 10 gün süre tanındığı gün Hama'dan katliam haberi geldi. Bir köyde 120 kişi öldürüldü

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya tarafından sunulan yeni bir tasarıda, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a ağır silahları kentlerden çekmesi için 10 gün süre tanındı. Esad yönetimi ise Hama'da yeni bir katliam gerçekleştirdi. Şam Haber Ağı, güvenlik güçlerinin Hama'nın Teryimsi köyünde operasyonlar yaptığını ve açılan ateşte 120 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. BM'ye sunulan tasarıda Esad'ın 22 Temmuz'a kadar muhaliflere yönelik operasyonları durdurmaması halinde ilave ekonomik ve diplomatik yaptırımların gündeme alınacağı kaydedildi. Tasarının kabulü için 5 daimi üyeden Rusya'nın onayı gerekiyor. Rusya'nın ise, daha önceki diğerleri gibi bu tasarıyı da veto etmesine kesin gözüyle bakılıyor. Oylama, BM gözlemci misyonunun görevinin sona ereceği 20 Temmuz'dan önce yapılacak.

TERYİMSİ KÖYÜ DIŞINDA 109 ÖLÜ
ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice, tasarının sunulmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada Kofi Annan'ın ortaya koyduğu barış planının uygulanamaması üzerine bu yolu tercih ettiklerini söyledi. Rice, yeni süre dolduğunda daha ağır yeni yaptırımların gündeme gelebileceğini vurguladı. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, ordunun çeşitli kentlerde düzenlediği operasyonlarda çoğu Şam'da olmak üzere 109 kişinin öldüğünü bildirdi.
BİZE ULAŞIN