İşte CIA'nın Suriye operasyonu

Amerikan istihbarat teşkilatı CIA eski görevlisi Reuel Marc Gerecht, "Esad'ı Devirmek İçin CIA'yı Salıverin" başlıklı makalesinde Esad'a karşı Türkiye, Ürdün ve Iraklı Kürtlerin yer alacağı güçlü bir CIA operasyonu önerdi.

Türkiye, Ürdün ve Iraklı Kürtlerin içinde yer alacağı "güçlü bir CİA operasyonu"nun, Suriye'de Esad rejiminin sonunu getirebileceği öne sürülüyor. CIA eski görevlisi Reuel Marc Gerecht, "Evet, Esad rejimini yıkacak bir seçenek var, bu da Türkiye, Ürdün ve Iraklı Kürdistan'ından başlatılacak güçlü bir CİA operasyonudur" iddiasında bulundu. Gerecht, böyle bir operasyon için "sadece Türkiye'nin vazgeçilmez" olduğunun da altını çizdi.

Halen Demokrasilerin Savunması Vakfı'nda kıdemli uzman olarak görev yapan, CIA eski görevlisi Reuel Marc Gerecht, Wall Street Journal'da yayımlanan "Esad'ı Devirmek İçin CIA'yı Salıverin" başlıklı makalesinde "ABD'nin ciddi olduğunu göstermesi halinde Türkiye'nin, Suriyeli muhaliflere yardım edeceği" savını dile getirdi.

Gerecht,ABD Başkanı Barack Obama'nın seçim kaygılarının, ABD'nin Esad rejimini düşürme çabalarını önemli ölçüde sınırlandırdığını belirtirken "Ankara'da Esad rejimine karşı sinirler giderek geriliyor ancak Türk sivil ve askeri liderler, hala, Türkiye'nin sınırının kendi tarafında destek verdiği isyancılar ve mülteciler için Suriye'de "güvenli bölgeleri' oluşturmak için tank göndermek istemiyor" dedikten sonra şunları da yazdı:

"Ancak, Esad rejimini yıkabilecek bir seçenek var. Bu da, Türkiye, Ürdün ile Irak Kürdistan'ından bile başlatılabilecek kuvvetli bir CİA operasyonudur. Washington'un yapması gereken, bu işe, büyük ölçüde, yeterli sayıda (CIA) görevlileri konuşlandırıp, en kısa süre içinde isyancılara felç ettirici silahları teslim etmektir."

Gerecht, medya haberlerinin basit, küçük örtülü bir CIA eyleminin var olduğunu gösterdiğini belirterek "Ancak, muhtemelen resmen onaylanan bu Beyaz Saray sızmaları, kendini angaje etmemek için çabalayan bir yönetimi ortaya koyuyor" değerlendirmesini de yaptı.

Suudi ve Katarlıların gereken ölçüde bir operasyonu yürütme kabiliyetlerinin olmadığını öne süren Gerecht, "istihbarat yetkilileri, bana Beyaz Saray'ın CIA merkezi Langley'ye silahları harekete geçirme talimatını vermediğini söylüyorlar" dedi.

50 AJAN YETER

Gerecht, Başkan kararlı olsa da CIA'nın örtülü bir operasyona girişme konusunda her zaman tereddütlü olduğunu ancak yine talimatlara uyduğunu, teşkilatın başında halen emekli general David Petraeus'un bulunmasının yardımcı olacağını da belirtti.

Makalede sınırdan tank ve uçaksavar silahların geçilmesini sağlayacak koordine edilmiş, CIA'nın öncülüğündeki bir çabanın gerçekleşmesinin zor olmayacağı savunulurken çok sayıda CIA görevlisinin yer almasının da gerekli olmayacağı öne sürülerek Suriye'deki "agresif bir operasyonun" 50'den az CIA elemanı ile gerçekleştirilebileceği hesabı da yapıldı. Makalede şöyle devam edildi:

"Daha önemlisi, Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Esad ile ilişkilerini dönülmez biçimde kesti. Suriye muhalefetine, küçük miktarda silah gönderilmesi dahil, sınırda giderek artan bir manevra serbestisi tanıdı. Başbakan Erdoğan'ın, Amerika öncülüğündeki daha büyük bir yarı askeri programı desteklemesi için Beyaz Saray'dan çok büyük bir ikna çabası gerektirmez ancak Sayın Obama'nın bu iş içinde "tam' olarak olup olmadığını bilmek isteyecek."


BİR TEK TÜRKİYE VAZGEÇİLEMEZ

Reuel Marc Gerecht, Kuzey Iraklıların da muhtemelen CIA'ya destek sağlayacağını belirtikten sonra "Yine, Irak Kürdistanı, ABD'nin liderliğindeki bir Suriye operasyonu için esas olmaz, bir tek Türkiye vazgeçilemezdir. Ancak, Türkiye'nin, artan biçimde Ankara'yı bir stratejik müttefiki olarak gören Iraklı Kürtler için en önemli faktör olması muhtemel. Esad'a karşı kuvvetli bir Türk-Amerikan yarı askeri ittifak teşkil edilirse, durdurulamaz üç cepheli bir operasyon ulaşılabilir hale gelebilir."
BİZE ULAŞIN