Yakıt tankeri alev aldı: En az 100 ölü

Nijerya'da yakıt tankeri kaza yaptı. Çevredekiler sızan yakıtı almak için bidonlarla aracın çevresine toplandı. Tanker infilak edince ortalık savaş alanına döndü

Nijerya'nın güneyindeki petrol zengini Delta bölgesinin Rivers eyaletinde kaza yapan petrol tankerinden sızan yakıtı ellerindeki kaplara doldurmak isteyen 100'den fazla kişi, meydana gelen büyük patlama sonucu feci şekilde can verdi. Rivers eyaleti polis sözcüsü Ibim Semenitari, normal şartlarda bir ya da iki kişinin ölümüne neden olabilecek bir trafik kazasının, insanların olay yerine akın etmesi sonucu facia boyutuna ulaştığını kaydetti.

YAKIT ALMAK İSTEDİLER

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, kaza dün sabah erken saatlerde yaşandı. Petrol yüklü tankerin sürücüsü aşırı hız yapınca araç bir anda yoldan çıkarak hendeğe yuvarlandı. Kazaya şahit olan insanlar tankerden sızan yakıtı görünce ellerindeki kaplarla olay yerine koştu. Ancak yaklaşık beş dakika sonra tanker büyük bir gürültüyle infilak etti. Yaşanan patlama, ortalığı savaş alanına çevirdi.

EN FAKİR KESİM

Delta bölgesi ülkenin en büyük petrol yataklarını barındırmasına rağmen, halkın en fakir kesimleri de burada yaşıyor. Zaman zaman benzer patlamaların yaşandığı bölgede insanlar bir bidon yakıt alabilmek için uzun kuyruklara girmek ya da kıyasıya kavga etmek zorunda kalıyor.
BİZE ULAŞIN