Katliamdan korkunç detaylar

Hama'daki katliamın görgü tanığı, "20'den fazla insan yakıldı. 500'den fazla da insan tutuklandı. Halk akrabalarını Asi Nehri'nde arıyor" diye konuştu.

Suriye'nin Hama kenti yakınındaki Tireymse köyünde önceki gün yüzlerce sivilin ölümüyle sonuçlanan katliamın bir görgü tanığı, internette yaptığı paylaşımda katliamı anlattı. Tireymse köyünde önceki gün yüzlerce sivilin ölümüyle sonuçlanan katliamın bir görgü tanığı, internette yaptığı paylaşımda, güvenlik güçlerinin köyü dört koldan kuşattığını, köyün üzerinde bir askeri helikopterin gün boyu keşif yaptığını, ardından ordu güçlerinin köye ağır silahlarla saldırıya geçtiğini, köyden kaçan kimselerin ise helikopterlerden açılan ateşle öldürüldüğünü anlattı.

Köydeki yaralılara yardım eden bir doktorun da gözlerinin önünde öldürüldüğünü aktaran görgü tanığı, Tireymse'de güvenlik güçlerinin sivillerin
boğazlarını kesmek, yakmak ve idam etmek suretiyle çok sayıda kişiyi öldürdüğünü öne sürdü. Amcasının oğlunun da boğazı kesilerek öldürülenler arasında olduğunu anlatan görgü tanığı, "Bazılarının gözleri çıkartıldı, 20'den fazla insan yakıldı ve 500'den fazlası da tutuklandı. Halk akrabalarını halen tarım alanlarında ve Asi nehrinde arıyor" ifadelerini kullandı.

Bugünkü bilanço 52 ölü

Bu arada Suriye'deki olaylarda bugün 52 kişi öldü. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SNHR), Suriye ordusunun bugün ülkenin çeşitli kentlerinde yönetim karşıtlarına yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda toplam 52 kişinin öldüğünü duyurdu. Örgüt, sabahtan bu yana başkent Şam'ın banliyölerinde ağır silahlarla gerçekleşen operasyonlarda biri Filistin vatandaşı olmak üzere 14 kişinin yaşamanını yitirdiğini ve çok sayıda kişinin de yaralandığını kaydetti. Şam'ın Filistinlilerin yoğun olarak yaşadığı Yermuk bölgesinde çıkan gösterilere ise güvenlik güçlerinin müdahale ettiğini aktaran örgüt, ülkenin iç kesimlerinde yer alan Huma'da 17, İdlib'te 9, Hama'da 7, Deyr Ez Zor kentinde 4 ve Dera'da bir olmak üzere güvenlik güçlerince açılan ateş sonucunda 38 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi

BİZE ULAŞIN