Sadece İsrail'de...

İnternet dünyası bugünlerde Tel Aviv sahillerinde çekilen bu fotoğrafı konuşuyor. Fotoğraftaki bikinili ve silahlı kadının İsrail askeri olduğu ileri sürülüyor.

Facebook üzerinden internete yayılan bu fotoğrafta, bikinili ve uzun namlulu silahını omzuna asmış kadının güvenlikten sorumlu kadın asker olup olmadığı konuşuluyor. "Reddit" sitesindeki yorumlarda fotoğrafın bir fotoşop ürünü olabileceğine inanan da var inanmayan da.

Ancak inanmayanlar daha fazla. Bir yorumcu İsrail yönetiminin turizm gelirlerini artırmak için sahillerde bikinili ve silahlı kadın askerleri görevlendirdiğini yazmış. Diğeri de, "Ben de askerlik yaptım. Birliğinizin dışına gitseniz bile silahınızdan ayrılamazsınız. Bence bu kadın bir asker. Sahile gitmek istedi ama silahından da ayrılamadığı için ortaya bu kare çıktı" yorumunda bulundu.

İsrail ordusundaki askerlerin üçte birinin kadın olduğu ve İsrail savunma bakanlığının 2007'de turizmi geliştirmek için bikinili ve silahlı kadın askerleri sahillerde güvenliği sağlamak için görevlendirmeyi planladığı biliniyor.

Bu planın ne durumda olduğu sorulan İsrail Dışişleri Bakanılığı Medya ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Aviv Shiron, The Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada, "İsrail'in imajı silahlı erkekler veya ortodoks Yahudilerden ibaret değil. Dünya kamuoyunun bize kendi gözlüğümüzden bakmalarını sağlamalıyız" diyerek sahillerde bikinili asker projesine destek verdiğini ima etti.

Maxim dergisi de 2007 yılında eski kadın askerlerin bikinili ve silahlı resimlerini basarak, "İşte İsrail savunma Bakanlığı'nın Kadınları!" diye başlık atmıştı.

BİZE ULAŞIN