Çölde 3 hafta yürüdü, ölmedi

Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletindeki çölde 3 hafta hayatta kalmayı başaran otistik kişinin durumunun iyi olduğunu belirtiliyor

28 yaşındaki William Martin LaFever, Utah'ın güneyindeki Escalante Çölü'nden Arizona eyaletindeki Page şehrine gitme amacıyla için 64 kilometre yürüdü.

LaFever, ailesine yürüme eşyalarının çalındığını, ama babasının Page şehrine onun adına para gönderdiğini söylemiş.Hayatta kalabilmek için kendisi kurbağalar dahil hayvanların leşlerini yiyip Escalante nehrinden su içmiş.

Kendisini bulmak için gönderilen helikopterde bulunan polis memuru Ray Gardner, LaFever'i bulduklarında bir deri bir kemik kaldığını ve ayakta duramadığını belirtti.Gardner "Hayatta olduğuna inanamadım. 24 saat daha geçseydi kesinlikle ölmüş olurdu" dedi.

Bölgeye bakan karakol Haziran ayının başlarında LaFever'in babasını arayıp yürüme eşyalarının çalındığını ve parasının kalmadığını söylediğini belirtti.Baba John LaFever'in bunun üzerine oğluna bir otobüse binip Page'e gidip parayı almasını söylediği aktarıldı.

Karakol, William LaFever'in bunun aksine Escalante nehri boyunca yürüyüp Powell gölüne ulaşınca Arizona'ya doğru giden bir tekneye binmeye karar verdiğini açıkladı.Garfield Karakolu sözcüsü Becki Bronson, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada çöl ortamının "Dünya üzerinde karşılaşılacak en engebeli arazi" olduğunu belirtti.

Bronson, "William'ın yürüdüğü yerde kimse yok. O bölgede insan yok. Kasaba yok" dedi.Bronson BBC'ye yaptığı açıklamada hastaneye götürülen LaFever'in durumunun iyi olduğunu belirtti.

BİZE ULAŞIN