Esad vuruyor, dünya bakıyor

Suriye'de muhaliflere yönelik saldırılar her geçen gün artarken, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, BM içindeki bölünmüşlüğün Beşar Esad'a yeni katliamlar için fırsat ve imkân verdiğini açıkladı

Suriye'de rejim muhaliflerine karşı Beşar Esad'ın başlattığı savaş katliam boyutuna ulaşırken, Birleşmiş Milletler (BM) başta olmak üzere, uluslararası kuruluşların krizin çözümüne dair hiçbir somut başarı sağlayamaması endişeleri büyütüyor. Rusya ve Çin'in Suriye yönetimi aleyhine bütün tasarıları veto etmesi sonucu BM'nin çalışmaları çıkmaza girerken, yaşanan can kaybı da her geçen gün artıyor. İki gün önce Hama'nın Tremse kasabasına düzenlenen ve 300'den fazla insanın ölümüne yol açan son saldırı da, uluslararası kamuoyunun çaresizliğini bir kez daha gözler önüne serdi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ise katliamların kabul edilemez olduğunu bildirerek, en kısa zamanda Suriye'deki krizin çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı. Ban "BM içindeki bölünmeler, Esad'a yeni cinayet ve katliamlar için fırsat veriyor. Buna bir son verilmeli" dedi. Arap Birliği de Esad rejimini şiddetli kınadı.

ORDU DERA'YA İLERLİYOR

BM gözlemci heyeti, katliamın üzerinden 48 saatten fazla bir süre geçtikten sonra, dün ilk kez Tremse'ye girdi. Heyetin kasabanın etrafında ve olayların yaşandığı noktalarda incelemeler yaptığı açıklandı. 20 Temmuz'da görev süresi dolacak olan gözlemci heyetinin, Tremse katliamıyla ilgili ayrıntılı bir rapor hazırlaması bekleniyor. Öte yandan, Suriye ordu birliklerinin yoğun biçimde güneydeki Dera kentine sevk edildiği bildirildi. Muhaliflerin yaptığı açıklamaya göre, Esad birlikleri, rejim karşıtı gösterilerin başladığı ilk kent olan Dera'da kapsamlı bir operasyon düzenlemeye hazırlanıyor.

ESAD GÜÇLERİ FİLİSTİN KAMPINA SALDIRDI
Suriye ordu birlikleri, önceki akşam başkent Şam yakınlarında bulunan Filistin mülteci kampı Yermük'e saldırdı. Kampta çıkan çatışmalarda 7 Filistinli'nin hayatını kaybettiği bildirildi. Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdisi, "Filistinliler bizim misafirimiz, ancak sorun çıkarıyorlar" açıklamasında bulundu. Dün ülke çapında çıkan çatışmalarda ise en az 95 kişinin öldüğü kaydedildi. Muhalifler, Suriye'nin kuzeyindeki ormanlık alana saklanmış tankların fotoğraflarını yayımladı (yanda).

BİZE ULAŞIN