Clinton'dan İsrail'e uyarı

İsrail'i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Türkiye ile ilişkileri onarmanın İsrail'in çıkarına olduğunu vurgularken "İlişkilerin bozuk kalmaya devam etmesinin sadece İsrail'e zarar verdiği" mesajını iletti.

  • ANKA
  • Dünya
  • Salı 17.07.2012 14:24
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İsrail ziyareti sırasında Netanyahu hükümetinden Filistin Yönetimini güçlendirmek için jest yapmasını isterken Türkiye ile ilişkilerin bozuk kalmaya devam etmesinin bir tek İsrail'e zarar verdiği uyarısında bulundu.

Haaretz gazetesinin, Hillary Clinton'un, Kudüs'te yaptığı görüşmelerin perde arkasını yansıttığı haberine göre Clinton, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Binyamin Netanyahu ile Dışişleri ve Savunma Bakanları Avigdor Lieberman ve Ehud Barak'a İsrail'in Filistin Yönetimini güçlendirmek için bazı adımlar atması gerektiğini söyledi.

Bir İsralli yetkiliye dayandırılan haberde Clinton'un, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmut Abbas ve Başbakanı Salam Fayyad'ı, "İsrail'in şimdiye kadar sahip olduğu en iyi ortaklar" olarak nitelediği kaydedildi.

Mısır'a yaptığı ziyarete de değinen Clinton, Mısır yeni Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin İsrail ile ilişkiler ve iki ülke arasındaki barış anlaşması konularında hiçbir biçimde kargaşa yaratmak istemediğini de anlattı.

Bu arada, Haaretz, Hillary Clinton'un İsrailli mutaplarına Türkiye ile ilgili verdiği mesajları da yansıttı.

Clinton'un ABD yönetiminin tutumunu bir kez daha tekrarladığını belirten gazeteye göre, ABD Dışişleri Bakanı "Türkiye ile ilişkileri onarmak İsrail'in çıkarına olduğu, ilişkilerin bozuk kalmaya devam etmesinin de bir tek İsrail'e zarar verdiği" uyarısını yaptı.
BİZE ULAŞIN