Aksamaların sebebi elektrik kesintisi

Türk Hava Yolları'nın Erbil- İstanbul ve Erbil-Antalya uçakları Irak'ta mahsur kaldı.

Irak'ta merkezi hükümete bağlı Sivil Havacılık Merkezi, Irak hava sahasının tüm uçuşlara kapatıldığını açıkladı. Ani alınan karar üzerine üç Türk uçağı yolcularıyla birlikte Erbil Uluslararası Havaalanı'nda mahsur kaldı.

THY'nin Erbil-Antalya ve Erbil-İstanbul ile Pegasus'un Erbil-Ankara uçakları altı saattir kalkış için izin bekliyor. Irak Sivil Havacılık Merkezi uçuşların Bağdat merkezli radar sisteminde meydana gelen teknik arıza nedeniyle geçici olarak durdurulduğunu, arızanın giderilmesiyle uçuşların normal seyrine döneceğini açıkladı. Bu arada Erbil ve Bağdat havaalanı sitelerinde Sadece Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne yapılan seferlerde sorun olduğu, diğer uçuşları normal seyrinde olduğu bilgileri yer aldı.

THY'DEN AÇIKLAMA

Türk Hava Yoları (THY), Irak uçuşlarıyla ilgili bugün yaşanan aksamanın bu ülkedeki elektrik kesintisi üzerine radar sisteminde meydana gelen arızadan kaynaklandığını açıkladı.

Türk Hava Yolları (THY) Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden AA muhabirine yapılan açıklamada, Irak genelinde meydana gelen elektrik kesintisinden dolayı radar arızasının yaşandığı belirtilirken, radar arızası nedeniyle Irak hava sahasının tüm ülkelerin uçuşlarına kapandığı ifade edildi.

Elektrik kesintisine bağlı radar arızasının bir süre önce giderildiği ve yaklaşık 2 saat içinde uçuşların yeniden başlayacağının kaydedildiği açıklamada, Irak hava sahasında bulunan THY'nin Süleymaniye, Erbil, Basra, Musul ve Bağdat seferlerinin de öğleden sonra Türkiye'de olacakları ifade edildi.

Ajanslardan ilk gelen bilgilerde Irak hava sahasının Türk uçaklarına kapatıldığı belirtilmişti. THY'den gelen bu açıklamayla bu bilgi yalanlanmış oldu.

Ancak Irak makamlarından hava sahası kapatılma seçeneği ile ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor. Irak Başbakanı Nuri El Maliki bugün de Irak hava sahasının komşu ülke uçakları tarafından ihlal edilmesi karşısında suskun kalmayacaklarını söyledi.

MALİKİ: HAVA SAHAMIZIN İHLAL EDİLMESİNE SESSİZ KALMAYIZ... TıklayınBİZE ULAŞIN