Kanarya Adaları'nda büyük panik

İspanya'nın güney batısındaki Kanarya Adaları'nda devam eden yangın nedeniyle yaklaşık 2 bin kişi evlerinden uzaklaştırıldı.

15 Temmuz Pazar günü çıkan yangınlar 3 bin hektara yakın alanın zarar görmesine neden oldu. Palma Adası'ndaki yangının kontrol altına alındığı, Tenerife Adası'nın güneyindeki yangının ise halen devam ettiği kaydedildi.

Tenerife'deki yangının ulusal doğal park alanı Teide'ye de sıçradığı, rüzgar ve sıcak havanın yanı sıra bölgedeki dağlık yapının da söndürme çalışmalarını zorlaştırdığı ifade edildi. Yangın nedeniyle yaklaşık 2 bin kişinin evlerinden uzaklaştırıldığı belirtildi.

Kanarya Adaları Acil ve Sivil Yardım Departmanı Müdürü Humberto Gutierrez, iki askeri birliğin de dahil olduğu 500'den fazla kişinin yangın söndürme çalışmalarına katıldığını, uçak ve helikopterlerden destek alındığı söyledi.

İspanya'daki merkez hükümet de yangınların söndürülmesi için her türlü desteği verdiğini duyurdu. Endüstri, Enerji ve Turizm Bakanı Jose Manuel Soria, havadan müdahalede bulunmak için için 3 uçağın, ayrıca 40 askeri aracın ve 240 askerin bölgeye gönderildiğini kaydetti.

Öte yandan, bir itfaiye aracının yolda devrilmesi sonucunda bir kişinin ağır yaralandığı bildirildi.
BİZE ULAŞIN