16 bin Yahudi'nin katili tutuklandı

15 bin 700 Yahudi'yi öldürmekle suçlanan Nazi zanlısı 97 yaşındaki Macar Lazslo Csatary Budapeşte'de gözaltına alındı.

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de geçen hafta İngiliz medyası tarafından ortaya çıkarılan 15 bin 700 Yahudi'yi öldürmekle suçlanan 97 yaşındaki Nazi zanlısı Macar Laszlo Csatary gözaltına alındı.

Budapeşte Merkez Soruşturma Savcılığı tarafından bugün ifadesi alınan 97 yaşındaki Laszlo Csatary'nin gözaltına alındığını açıklayan Macar yetkililer, Csatary'nin mahkemeye çıkarılacağını kaydettiler.

Dünyadaki eski Nazileri bulup yargı önüne çıkaran Simon Wiesenthal Merkezi, Budapeşte'de yaşadığına inanılan Laszlo Csatary konusunda harekete geçmesi için yaklaşık 5 günden bu yana Macaristan hükümetine yaptığı baskı netice
verdi.

İngiliz bulvar gazetesi Sun, dünyada yaşayan en çok aranan savaş suçlularının başında gelen Csatary'i geçtiğimiz hafta afişe etmişti.

Csatary'nin Budapeşte'deki bir apartmanda yaşadığını tespit eden İngiliz gazetesinin muhabiri, söz konusu daireye gidip zanlının geçmişi hakkında sorular sormuş, ancak Csatary suçlamaları kabul etmemişti.

Laszlo Csatary'nin eskiden Macar yönetimi altında olan Slovak kenti Kosice'de üst düzey emniyet görevlisi olarak çalıştığı, 300 dolayında Yahudi'nin Kosice'den Ukrayna'daki Kamenetz-Podolsk'a gönderilmesinde rol oynadığı
belirtiliyor. Söz konusu Yahudilerin hemen hepsi 1941 yazında öldürülmüştü.

Csatary, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Kanada'ya kaçmış, ancak 1997 yılında Kanada vatandaşlığından çıkarılması ardından ortadan kaybolmuştu.
BİZE ULAŞIN