ABD çöle döndü

ABD'nin yüzde 55'i kuraklığın pençesinde. Kuraklık Gözleme Kuruluşu ise bu oranın yüzde 61 olduğunu ileri sürdü. Mısır ekili alanların yüzde 38'i zarar gördü. Hükümet bin vilayeti felaket bölgesi ilan etti

Amerika son yarım asrın en kurak yılını geçiriyor. Kuraklık, ülkenin yarıdan fazlasını etkisi altına aladı. ABD en son 1930 ve 1956'da buna yakın şiddette susuz bir yıl geçirmişti. ABD'deki kuraklığın dünya genelinde de gıda ve yakıt fiyatlarında artışa yol açacağı tahmin ediliyor. Amerikan İklim Bilgi Merkezi tarafından dün yayımlanan rapora göre, ülkenin yüzde 55'inde kuraklık hakim. Raporda haziran ayının tüm zamanların en sıcak 14'üncü ve en kurak 10'uncu ayı olarak tarihe geçtiği ifade edildi. Kayıtlara göre, son olarak 1956'nın aralık ayında ülkenin yüzde 58'inde kuraklık görülmüştü.

HAYVANLARINI SATIYORLAR

ABD Tarım Bakanlığı tarafından verilen bilgiye göre kuraklık sebebiyle mısır ekili alanların yüzde 38'i zarar gördü. Amerika'da yıllık olarak 96.4 milyon hektar alana mısır ekiliyor. Dönüm başına ortalama 166 kile mısır alınan Amerika'da bu miktar 146 kileye düştü. Mısır gibi soya fasulyesi üretimi de rekor kuraklıktan büyük zarar gördü. Ülkenin Orta Batı eyaletleri hem mısır hem de soya fasulye üretiminin merkez üssü durumunda. Kuraklığın etkili olduğu bölgelerde birçok hayvan üreticisi, artan yem fiyatları nedeniyle ağıllardaki büyük ve küçükbaş hayvanlarını satmaya çalışıyor. Ülkedeki aşırı sıcaklar nedeniyle birçok eyalette görülen orman yangınları da maddi zararlara yol açıyor. Uzmanlar, bugün ülkenin yüzde 55'inde görülen kuraklığın giderek yayılmasından korkuyor. Henüz yazın ortasında olunması sebebiyle yağmurların ülkenin iç bölgelerinde etkili olması beklenmiyor. Kuraklık nedeniyle ülkenin en büyük Mississippi'de dahi su seviyesi rekor oranda düştü. Diğer taraftan ABD Kuraklık Gözleme Kuruluşu kuraklıktan etkilenen alanların oranının yüzde 55 değil 61 olduğunu savundu. Aynı kuruluş, 1895'ten bu zaman kadar tutulan Palmer Kuraklık İndeksi kayıtlarına göre Amerika'nın Orta Batı eyaletlerinin en kurak yılı yaşadığını öne sürdü. Ülkedeki kuraklık nedeniyle Obama hükümeti de harekete geçti. Tarım Bakanı Tom Vilsack, geçen hafta ülke genelinde bin vilayeti felaket bölgesi ilan etti. Vilsack, borçları olan ve acil kredi çekme ihtiyacı bulunan çiftçilere düşük faizle kredi sağlamaya başladıklarını duyurdu.
BİZE ULAŞIN