ABD'den Suriye'ye yeni yaptırımlar

  • AA
  • Dünya
  • Çarşamba 18.07.2012 20:50
Obama yönetimi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın tüm kabinesi ile üst düzey yöneticileri hedef alan yaptırımları açıkladı.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, yaptırımlar, kabine üyeleri, Suriye Merkez Bankası Başkanı ve üst düzey yetkililer olmak üzere 29 kişiyi kapsıyor.

Biyolojik ve kimyasal silahların geliştirilmesinin yanı sıra silah ve füzelerin rejime ulaştırılması için Suriye hükümetinin ajansı Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Merkezi adına hareket eden 4 şirkete de yaptırım uygulanacak.

Bu şirketlerin isimleri ise Industrial Solutions, Mechanical Construction Factory (MCF), Handasieh, Business Lab ve Syrian Arab Company for Electronic Industries olarak açıklandı.

Ayrıca yaptırımlar, Esad'ın kuzeni Rami Makhluf'a ait olan İngiliz Virgin Adaları merkezli Drex Technologies adlı firmayı da kapsıyor.

Bu kapsamda, listedeki isimlerin ABD'nin egemenlik alanındaki tüm varlıkları donduruldu ve Amerikalıların bu isimlerle iş yapması yasaklandı.

Açıklamada ayrıca bugüne kadar, Suriye Merkez Bankası ve petrol şirketleri dahil olmak üzere tüm Suriye yönetiminin yanı sıra 100'den fazla kişiyi ve entiteye yönelik yaptırımların uygulandığı hatırlatıldı.

Obama yönetimi, Suriyeli güvenlik yetkililerine yönelik benzer yaptırımları uygulamıştı ancak bu son adım, yaptırımları tüm hükümet genelinde genişletiyor.
BİZE ULAŞIN