Katar'a füze kalkanı

Hürmüz'de artan gerginlik sonrası ABD'nin Katar'da gizli bir füze savunma radar istasyonu kuracağı belirtildi. Radar, İsrail ve Türkiye'deki ile beraber bir savunma ağı oluşturacak

İran'a nükleer çalışmaları nedeniyle uygulamaya başlanan yaptırımlar sonrası Hürmüz Boğazı iyice ısındı. Bölgede iki savaş gemisi bulunduran ABD'nin Katar'ın gizli bir yerinde füze savunma radar sistemi inşa etmeye başladığı belirtildi. ABD'de yayımlanan Wall Street Journal gazetesi, ABD'li diplomatlara dayandırdığı haberinde bölgeye "X-Bant radarı" kurulacağını duyurdu. İsrail ve Türkiye'de de kurulan radar sistemi ile bir güvenlik yayı oluşturularak, İran füzelerine karşı bölgede güvenliğin sağlanmasının amaçlandığı belirtildi.

FÜZELERİ İMHA EDECEK
İran'ın İsrail ve Avrupa'nın çeşitli yerlerini vurabilecek füzelere sahip olduğu, 2015'te de ABD'yi tehdit edecek seviyeye geleceği belirtilirken, radar sisteminin karada ve savaş gemilerinde bulunan alçak ve yüksek füze imha bataryalarına bağlanacağı kaydedildi. ABD'li bir diplomat ordunun radardan bağımsız olarak bölgeye THAAD olarak bilinen yüksek irtifa füze imha sistemini de kurmayı planladığını söyledi. Diplomat, önümüzdeki aylarda kurulacak sistemin büyük ihtimalle Birleşik Arap Emirlikleri'ne yerleştirileceğini kaydetti. İki ayrı radar sisteminin ABD ve müttefiklerine İran'ın herhangi bir bölgesinden ateşlenen füzeyi takip etme imkanı tanıyacağı kaydedildi.

TATBİKATLA GÖZDAĞI

Sadece Katar'da 8 bin askeri ve büyük üsleri bulunan ABD'nin eylül ayı içerisinde büyük bir tatbikata hazırlandığı belirtildi. Basra Körfezi'nde yapılacak ve şimdiye kadar yapılan en büyük mayın temizleme tatbikatına henüz açıklanmayan 20 ülkenin katılacağı öne sürüldü.
BİZE ULAŞIN