Türkiye'yi açık açık tehdit etti

Suriye'deki intihar saldırısının ardından yaptığı ilk açıklamada Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar iması var. İşte o açıklama...

Suriye'nin başkenti Şam'da Ulusal Güvenlik Kurulu toplantısına yönelik düzenlenen intihar saldırısının ardından Devlet Başkanlığı binası etrafında hareketlilik olduğu bildirildi. Savunma Bakanı Davud Racha, İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim El Şaar ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Asıf Şevket'in öldüğü saldırıdan sonra Devlet Başkanlığı Sarayı'nın etrafına tanklar yığılmaya başlandığı belirtildi.

Suriye tarafından CNN'e yaptığı ilk açıklamada terörle mücadeleye devam edileceği belirtilerek, "Bu saldırı terörle mücadelede ordunun kararlılığını daha da artırmıştır" denildi. Suriye Enformasyon Bakanı da, "Suriye halkı gelişmiş bir halktır. Medeni bir ülkedir ve farklı görüşlere inanır. Terörizme, mezhep çatışmalarına inanmıyoruz. Suriye'ye herhangi bir mermi göndermiş her ülkenin bu patlamadan payı var " diyerek örtülü bir şekilde Türkiye ve Katar'ı suçladı.

Patlamanın ardından Suriye'den yapılan ilk açıklamada "terörist saldırının" bazı "kiralık eller"in işi olduğu belirtildi.

Açıklamada, faillerin peşine düşüleceği ve "suç çeteleri"nin kökünün kazınacağı ifade edildi.

Savunma Bakan'ın yerine yeni bakan da atandığı açıklamada belirtildi.

EZ ZUABİ TÜRKİYE'Yİ DE HEDEF GÖSTERDİ

Suriye Enformasyon Bakanı Umran ez-Zuabi Şam'da meydana gelen intihar saldırısının dış istihbarat örgütlerinin işi olduğunu iddia etti.

Umran ez-Zuabi patlamalarla ilgili olarak "Katar, Suudi Arabistan, Türkiye ve İsrail istihbaratının düzenlediği bu saldırı cevapsız kalmayacaktır" şeklinde konuştu.

Suriye devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, 4 milyon askeri bir araya getirecek güce sahip olduklarını ifade eden Zuabi, Şam'daki 4. Tümen karargahında herhangi bir patlamanın söz konusu olmadığını belirtti.

SURİYE ORDUSU: HAYAL GÖRÜYORLAR

Suriye Ordusu ise saldırılardan sonra yaptığı açıklamada "Kim üst kademeyi öldürerek Suriye ordusunu bükebileceğini sanıyorsa hayal görüyor" dedi.

Suriye ordusu, Şam'da düzenlenen intihar saldırısıyla ilgili olarak, "Terör saldırıları bizi yıldıramaz" açıklamasını yaptı.

Suriye televizyonunda ordu adına yapılan açıklamada, "Terör saldırıları bizi yıldıramaz. Korkakça yapılan bu saldırıyla teröre karşı daha kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz" denildi.

Açıklamada, Suriye rejiminin ülkeyi teröristlerden "temizlemekte" kararlı olduğu vurgulandı.

LAVROV'DAN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Rusya'nın BM güvenlik Konseyi'nin Suriye'de devrime desteği ifade edebilecek bir kararın alınmasına izin vermeyeceği"ni belirtti.

Lavrov, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme yapmak için bulunduğu Kremlin'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'deki mevcut çatışmaları "son çatışmalar" olarak nitelendirdi.

Sergey Lavrov, "Moskova'nın Suriye'de devrim hareketini destekleyen bir karara karşı olduğu"nu vurguladı.

Lavrov, "7. maddeyi ve yaptırımları kabul edemeyiz" diyerek, "muhalifleri sakinleştirmek için uluslararası sahnede bazı tarafların çatışmaların devam etmesine kışkırttığı"nı ifade etti.

PANETTA: SURİYE KONTROLDEN ÇIKTI
ABD Savunma Bakanı Leon Panetta'da Suriye'deki intihar saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada, Suriye'de işlerin tamamen kontrolden çıktığını söyledi. Suriye'de şiddet olaylarının daha da artmasından endişe ettiğini belirten Panneta, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın iktidarı bırakması için uluslararası baskının artırılması gerektiğini dile getirdi.

Panetta, "Suriye'deki şiddet olayları çok hızlı bir şekilde kontrolden çıktı. Uluslararası toplum, Esad'ın iktidarı bırakması ve barışçıl bir geçiş sağlanması için, baskısını artırmalı" dedi.

İNGİLTERE: BM'NİN GÜÇLÜ MÜDAHALESİ GEREKİYOR
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ise, "Suriye'de savunma bakanı ve üst düzey yetkililerin öldürülmesi, Suriye'de çatışmayı sona erdirmek için BM'nin güçlü bir müdahalesi gerektiğini bir kez daha gösterdi" iddiasında bulundu.

Hague, "Bu tür olaylar, BM'nin güçlü ve kararlı bir adım atması gerektiği tezlerini bir kez daha güçlendirdi" dedi.
BİZE ULAŞIN