Cameron'dan Taliban'a davet

İngiltere Başbakanı David Cameron, Taliban'a şiddete son vererek demokratik sürece katılması çağrısında bulundu.

Afganistan temasları çerçevesinde bugün Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile bir araya gelen Cameron, düzenlenen ortak basın toplantısında, "Şiddete son veren, anayasaya saygı gösteren herkes, Afganistan'ın müreffeh geleceğinde söz sahibi olabilir" dedi.

"Kendi askerlerini, kendi vatandaşlarını öldüren insanlarla uzlaşmanın çok zor" olduğunu ifade eden Cameron, "Taliban'a mesajım çok açık.

Öldürmeye son verin, bombalamaya, mücadeleye son verin, silahlarınızı bırakın ve siyasi sürece katılın. Böylece bu ülkenin geleceğine katılabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Kuzey İrlanda'daki ayrılıkçı terör örgütü örneğini veren Cameron, kendi ülkesine ve vatandaşlarına karşı savaşanların önünde sonunda bu mücadeleyi kaybedeceklerini söyledi.


İngiltere'nin, NATO güçlerinin 2014'de ülkeden ayrılmasından sonra da Afganistan'a destek vermeye devam edeceğini söyleyen Cameron, bu yardımların çok çeşitli alanlarda gerçekleşeceğini dile getirdi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Karzai ise İngiltere ve uluslararası topluma, bugüne kadar yaptıkları ve gelecekte yapılmasını vaat ettikleri yardımlardan dolayı teşekkür etti.

Bu arada Cameron ve Karzai ikili görüşme sonrasında İngiltere'nin Sandhurst bölgesindeki askeri okulun örnek alınacağı bir subay eğitimi merkezi kurulmasını öngören protokole imza attı.

Dün akşam Kabil'e gelen Cameron Afganistan temasları çerçevesinde bugün Pakistan'ın yeni başbakanı Aşraf ile de bir görüşme gerçekleştirecek.

BİZE ULAŞIN