"Dosyaları imha edin"

Almanya İçişleri Bakanlığı'nın, aşırı sağcı "Nasyonalsosyalist Yeraltı" (NSU) adlı terör hücresinin ortaya çıkmasından 10 gün sonra aşırı sağcılara yönelik operasyonlarla ilgili bazı dosyaların imha edilmesi yönünde talimat verdiği belirtildi.

NSU'nun işlediği cinayetlerin aydınlatılması amacıyla oluşturulan Federal Meclis Araştırma Komisyonu'nun üyesi Eva Högl, konuyla ilgili açıklamasında, ülkede 8 Türk, 1 Yunan ve 1 kadın polisi öldüren NSU'nun ortaya çıkartılmasından 10 gün sonra İçişleri Bakanlığı'nın, aşırı sağcıların içinde bulunan Anayasayı Koruma Dairesi muhbirlerine ait 6 dinleme protokolünün imha edilmesi talimatı verdiği yönündeki haberin doğru olduğunu söyledi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Högl, "Stuttgarter Nachrichten" adlı gazetenin ortaya çıkarttığı bu olayı, gizli dosyalardan bildiklerini kaydetti.

Söz konusu gazetenin haberinde, Almanya İçişleri Bakanlığı'ndan bu konuda Federal Meclis Araştırma Komisyonu'na yapılan açıklamada, 14 Kasım 2011'de gerçekleşen imha çalışmasının, dosyaların korunma süresinin dolması sebebiyle yapıldığının ve bunun NSU'nun ortaya çıkartılmasıyla bir ilgisi olmadığının belirtildiği ifade edildi.

Federal Meclis Araştırma Komisyonu, bugün de çalışmalarını basına kapalı olarak sürdürüyor.
BİZE ULAŞIN